האדם נגד המכונה

האדם נגד המכונה
מאת: אורון בן נון

robot_human.jpgתחום הספקולציה בשוק ההון הוא אחד התחומים המרתקים בעולם כיום. תנודות השוק, מניות ואופציות אשר ערכן עולה או יורד בעשרות אחוזים בפרקי זמן קצרים, שובים פעם אחר פעם את דמיונם של משקיעים וסוחרים, ובתקופות חריגות מהפנט אף את הציבור הרחב. מלבד הכסף הקל, כביכול, אשר ניתן להרוויח במשחק הספקולציה, גורם העניין המרכזי בשוק ההון הוא העובדה שהשוק לא צפוי ויודע להפתיע את כולם בכל פעם מחדש, תוך כדי זריעת אינספור תקדימים בדרך.

אחת השאלות המעסיקות את מוחם של סוחרים ללא הרף היא השאלה איך, או יותר נכון באיזו שיטה לנקוט, על מנת להרוויח בקביעות מהשוק. השאלה הזאת, שקרוב לוודאי הייתה קיימת מאז שהוקמה הבורסה הראשונה בתולדות ההיסטוריה, הצליחה במאה האחרונה להצמיח קשת רחבה ומגוונת של תיאוריות אסכולות, תורות ושיטות שונות, כאשר לכל אחת יש את הגישה שלה למסחר.

סרט השערים, גרפי מניות ששורטטו ביד, והעיתונים היומיים היו כלי העבודה הראשונים של סוחרי תחילת המאה הקודמת. המילים "תמיכה", "התנגדות", "תיקון" היו המילים הראשונות. אנשים ניסו אז, כמו היום, בכל הדרכים האפשריות "לפצח" את השוק. חלק פנו לטיפים ולעיתונים שינחו אותם. הרוב פעלו מתוך חשיבה של עדר, כאשר כל אחד מהם קונה או מוכר מניות כחברו, בעודם נכנעים לרגשות הבסיסיים של תאוות בצע ופחד. החלק האחרון והקטן יחסית, לעומתם, ניסה גישה שונה. חלק זה האמין שמסחר הוא מקצוע, וכמו כל מקצוע אחר ניתן ללמוד אותו, לפתח כישרון אליו, ולהרוויח את לחמך מהעיסוק בו.
חלק זה היה לא אחר מאשר הספקולנטים הראשונים, ששאפו להיות סוחרים מקצועיים המתפרנסים מהשוק. אותם ספקולנטים וסוחרים נתקלו באינספור קשיים ומכשולים. תורות שלמות קמו ונפלו. חיזויים ע"פ גרפים או ניתוחים כלכליים התגשמו והתבדו לסירוגין. האקדמיה, לימים, תשלול כל אפשרות להכות את השוק, ותציג לעולם את היפותזת השוק היעיל, תיאוריה שיכולה לדכא אף מנתח טכני כישרוני ביום בהיר. ואז, לקראת סוף המאה הקודמת, הפציע עידן חדש. עידן המחשבים והמסחר האלקטרוני, שלבסוף הציב בפני הסוחר האנושי את המכשול האחרון, הנראה גם כמאיים ביותר - המסחר נגד מכונות, או מה שנהוג לכנות "סיסטם".

התוכנות הראשונות היו תוכנות ארביטראז' , ולמעשה הביסו ללא קרב את הסוחרים האנושיים, אשר מצידם לא יכלו להתחרות במהירות החישוב והתגובה של מחשב. בכך נסגר תחום הארביטראז' בפני הספקולנטים ה"פרימטיביים" (ולאחר מכן גם בפני תוכנות פחות מהירות ומשוכללות), וכל הזדמנות או תקווה לרווח מהיר וחסר סיכון הייתה מתנפצת מיד ע"י אותם גופים אשר התוכנות האוטומטיות לצידם. המקום היחיד שנשאר פנוי במגרש היה תחום הניחושים, אך לא עבר זמן רב, ותוכנות נבנו ע"מ לרתום את מלוא עוצמת הטכנולוגיה ולהטות את הסיכויים לטובתם אף בתחום זה. מודלים פיננסיים ומתמטים פותחו במשך שנים ועובדו לאלגוריתמים שקודדו בקפידה באותן תוכנות - הכול כדי לחזות את השוק יותר טוב מהאדם הממוצע. אך באופן מפתיע, הזן החדש הזה של תוכנות מנחשות, נכשל. "מדוע?" שאלו את עצמם שוב ושוב בוני התוכנות וסוחרי הסיסטמים. הרי הם בדקו נתונים אחורה, סרקו ומצאו את הפרמטרים האופטימליים לאיתור נקודות הכניסה והיציאה הטובות ביותר מהשוק. הסטטיסטיקה לטובתם, כך הם האמינו. אך מתנדים טכניים, ממוצעים נעים והנחות יומרניות כאלה ואחרות נפלו בזו אחר זו, ולמרות זאת, החיפוש אחר "הגביע הקדוש" לא פסק. פישר בלק ומיירון שולס, אשר פיתחו שיטה לתמחור אופציות, ואף זכו בפרס נובל על אותו הישג, פתחו קרן משלהם שהתבססה על המודל שבנו, ומחקו מיליארדים. הם טעו. המודלים של בנקי ההשקעות הגדולים, כדוגמת מודל ה-VAR* נכשל אף הוא במשבר האחרון, הלא הוא משבר האשראי. למעשה, מה שהכשיל את הרוב המוחלט של התוכנות שנועדו להחליף את הספקולנטים האנושיים, היה היהירות שלהם עצמם. הם טעו בבסיס, ונכשלו. כשהשווקים מתרסקים, שום מודל מתמטי לא יעצור אותם, כפי שלמדו בלק ושולס ב- 19 באוקטובר, 1987.

כשהשוק מזנק, לא חייב לבוא תיקון טכני, כפי שטוענים שארית חסידי פיבונאצ'י ואליוט. עם זאת, קיימים סיסטמים בודדים ששרדו ועברו את מבחן הזמן. סיסטמים אלה מצליחים ומרוויחים, לא כי מי שהגו אותם גילו את הגביע הקדוש, אלא כי הם הפנימו את העובדה שאין גביע קדוש. לא ניתן לחזות את השוק בוודאות. לא ניתן באף נקודה ספציפית בזמן לדעת אם מניה מסוימת תעלה בנקודה. ההסתברויות מעורפלות ואינן על השולחן כמו ברולטה. ברגע שהתוכנות האלה, הצנועות יותר מאחיותיהן הגדולות, מיישמות את העיקרון הבסיסי הזה, הן פורחות, ועם זאת מניחות את נשקן מול הסוחרים האנושיים וכבר לא מקוות לנחש טוב יותר מבן אדם. הן לא מנסות לכמת את השוק. הן מתוכנתות להבין שישנן תקופות שבהן יפסידו ויהיו תקופות שירוויחו, ושזה בסדר. ניהול סיכונים תופס אצלן את מקום היהירות ויומרנות הנבואה, עקרונות שפויים מקבלות חשיבות עליונה ואילו סטטיסטיקה ופרמטרים אופטימליים מקבלים חשיבות שולית יותר. או אז היתרונות של אותם סיסטמים באים לידי ביטוי:
דיוק, מהירות, ומשמעת ברזל - משמעת של מכונה.

*VAR = Value At Risk

מאת: אורון בן נון
אקוויטס ניהול השקעות בע"מ

 
מוצרים חדשים
נבנה ע"י בניית אתרים