רובוטים נגד סוחרים בשוק ההון

רובוטים נגד סוחרים - הפריצה אל העולם הגדול (מסחר אוטומטי - Algo Trading)
תאריך: 20.08.2010


תמונת מצב 2010 – סיכון הוא שם המשחק
השנה היא שנת 2010, שנתיים לאחר משבר האשראי הגדול, חלק מהשווקים הגלובלים מגרדים את שערי השיא טרם המשבר. המדדים חזרו לעלות בזמן שהם מטשטשים את עקבות המשבר כאילו לא היה. השוק אינו פשוט למסחר אך נראה שאינו מפסיק לעלות וכל שצריך לעשות הוא להיצמד למגמה. על פניו, הדבר נראה פשוט מאוד. תקנו את המדדים ותאוות הבצע של הגופים הפיננסים כבר תעשה בשבילכם את העבודה. מדד המעוף רחוק רק 6% משיא כל הזמנים.

כמו לאחר פצצת אטום, השמיים מתבהרים תוך כמה ימים, אך ההרס נשאר למשך שנים. כך בדיוק נראית כעת הכלכלה האמריקנית. מאות אלפי דרישות אבטלה, שוק הנדל"ן לא מצליח להשתקם, מאות אלפי מחוסרי בית, מעל 700 בנקים קרסו מתחילת המשבר והמספרים ממשיכים לטפס. החוב הלאומי, שיודע רק עלייה, ממשיך לתפוח, והבנק המרכזי ממשיך להדפיס כסף. מזג האוויר הוא קיצוני, ואסונות אקולוגים פוקדים את היבשת. נראה שקשה למצוא תרחיש גרוע מזה, אך עם זאת השווקים הפיננסים בארה"ב לא מציירים את אותה תמונה ושומרים על רמות מחירים גבוהות. אי אפשר להאשים אותם; הממשל בארה"ב הזרים מעל טריליון דולר למערכת הפיננסית והצליח לייצב את השווקים באמצעות הזרקת אדרנלין. טכנית, כסף באמת נכנס למערכת הפיננסית. כספי משלם המיסים הם אלה שהצילו את אותם תאווי בצע מוול סטריט, ששיחקו בכספי הציבור.

עכשיו, לאחר סיום המשבר, הכול נראה ורוד. הבונוסים חזרו, משכורות הענק שבו לרמתן טרם המשבר והבנקים הגדולים כבר מדברים על החזרת כספי ההלוואה לממשלת ארה"ב. הגרפים מציגים תמונה יציבה, אך רמות הסיכון בשוק ההון עלו באופן משמעותי. כדי להשיג תשואה עודפת מהמדדים המובילים, על מנהלי ההשקעות לבחור מניות בפינצטה תוך כדי סיכון גבוה במיוחד. השוק תנודתי מאוד ולא-החלטי דבר שמקשה מאוד על אסטרטגית "קנה והחזק" (buy & hold), שבה הצטיינו מנהלי התיקים בין השנים 2003-2008. אותן חברות "נוסטרו", קרנות הגידור וחברות האלגו טריידינג, שהתגאו בכך שידעו להציג תשואה חיובית בכל תנאי שוק, מוצאים את עצמם חסרי אונים אל מול שוק ההון החדש שנוצר.

לסיכום, שוק ההון שהיכרנו השתנה ב-180 מעלות. רמות הסיכון עלו בצורה משמעותית, מחזורי המסחר הצטמצמו, תנאי האשראי והמינופים הוקשחו והמרדף אחר התשואה הפך לקשה ביותר."הישרדות" נוסח שוק ההון
floor_algo_trader01.jpgסוחרי נוסטרו כישרוניים שלא ידעו שנים רעות מחפשים כעת עבודה בחברות דומות בתעשייה. הקושי הרבה לייצר הכנסה בשוק ללא מחזורים, ללא תנודה, ללא אשראים וברמות סיכון גבוהות הוביל את בעלי בתי הנוסטרו לפטר את הסוחרים המתחילים והבינוניים ולהשאיר אך ורק את המוצלחים ביותר. מבחינת בעלי המניות של בתי הנוסטרו, לא שווה להם להשקיע בזמנים שכאלה יותר כסף ויותר סיכון באסטרטגיה שמסוגלת להניב שליש ממה שהייתה מסוגלת להניב טרם המשבר. בנוסף, השחקנים המוצלחים לוחצים את בתי הנוסטרו ודורשים אחוזי הצלחה נוספים. מחנק האשראי פגע בעקיפין גם בשחקני הנוסטרו ואולי אפילו שיתק לחלוטין את התחום.

באחת מחברות הנוסטרו הידועות בתל אביב פיטרו 70% מסוחרי הנוסטרו. מתוך קבוצה של 40 סוחרים נשארו 12 בלבד. לשמונה מתוכם ביטלו את משכורת הבסיס למקרה שלא ישיגו הכנסות כלשהן. אם חשבתם שיש כיום מאות סוחרים כישרוניים בארץ אז טעיתם. מדובר בקבוצה קטנה של סוחרים שמצליחים לשרוד את התקופה. חלקם מושפעים וחלקם אינם מושפעים כלל, והם ממשיכים לייצר הכנסות כרגיל. בכל בית נוסטרו מדובר בסך הכול בשלושה עד חמישה סוחרים כישרוניים שמייצרים את מרבית ההכנסה. שאר הסוחרים פחות או יותר סוגרים על האפס. אלו מספרים נמוכים בהרבה בהשוואה ל-2007. גם ההכנסות הצטמצמו מאוד – אם בעבר סוחר נוסטרו כישרוני מאוד היה מצליח להרוויח לחברה בין חצי מיליון למיליון ש"ח בחודש, כיום הממוצע נע ממאה אלף לחצי מיליון.

גל הפיטורים הביא לנדידה גבוהה של סוחרי נוסטרו בין מגוון החברות בתחום. קורות חיים וקובצי אקסל עם סטטיסטיקות ותוצאות הסוחרים בשנים האחרונות מגיעים על בסיס יומי אל תיבות האימייל של בתי הנוסטרו. בתי הנוסטרו הפכו לקשיחים יותר מבחינת תנאי ההעסקה, והסוחרים מצידם הפכו לגמישים יותר באחוזי הרווח שלהם מההכנסות. אם לפני שנה היה נהוג להציע עד 50% לסוחרים כישרוניים, היום הטובים ביותר כבר עומדים על עד 80% מהרווח, ואלה הפחות כישרוניים מסתפקים גם ב-20%.

במקביל, צומחת תעשיית האלגו טריידינג, אשר גרמה לבתי נוסטרו להעסיק מתכנתים, אלגוריתמיקאים ופיזיקאים. ככל הנראה משתלם להם יותר להשקיע את זמנם ואת כספם במיזמי מסחר אוטומטי, שם הסיכון ידוע מראש וכוח האדם כמעט אפסי ביחס לפוטנציאל שאפשר להפיק מאסטרטגיה מצליחה. פיינל, חברה ישראלית המפעילה אלגוריתמים בשוקי חו"ל מרוויחה למעלה מ-100 מיליון דולר בשנה וברציפות כבר מעל חמש שנים, תוך כדי שמירה על רמות סיכון אפסיות. מחלקת המחקר של בנק ההשקעות גולדמן סאקס מפעיל גם הוא אלגוריתם, שעל פי כתבה בעיתון כלכליסט הצליח לייצר מעל 100 מיליון דולר ב-46 ימי מסחר שמתוכם רק שניים נגמרו בהפסד. מדובר בהחלט בתוצאות מרהיבות שקשה להשיגן במסחר ידני.

אין ספק ששוק ההון שהכרנו עד שנת 2008 השתנה תוך חודשים ספורים, והיום אפשר להגיד שסוחרים ומכונות מתמודדים עם שוק בעל פרמטרים שונים לחלוטין. אסטרטגיות אוטומטיות רבות שהניבו תשואות מדהימות בחמש השנים האחרונים הפסיקו כמעט לגמרי להרוויח משנת 2008.

סוחרי הנוסטרו (בעיקר סוחרי אופציות המעו"ף) מאשימים את המכונות האוטומטיות בכך שהן "הורסות" את השוק. הם טוענים שהשוק מאבד לאט לאט כל קשר אמיתי בין קונים לבין מוכרים ושעד עשרים אחוזים מהעסקאות במעו"ף הן עסקאות סרק, שמיועדות לייצר רווח למכונות. מנגד, מפעילי המכונות טוענים שהסוחרים פשוט "מתבכיינים", כי תנאי השוק השתנו והם לא מצליחים לייצר רווחים. בשאלה אם המכונות פוגעות בשוק או מטיבות עמו אדון בהמשך.התפתחות הטכנולוגיה
התפתחות הטכנולוגיה בשוק ההון היא גורם משמעותי לתופעת חברות האלגו טריידינג בארץ ובעולם. פלטפורמות המסחר המתקדמות מציעות מגוון שירותים בעבור מכונות אוטומטיות, או בשפה מקצועית "קופסה שחורה" (BlackBox). כל מערכת מסחר מציעה גישת API, בדרך כלל באמצעות פרוטוקול FIX או סביבת פיתוח ייחודית, כדי לחבר את קוד המקור שלנו.

במקביל להתפתחות מערכות המסחר התפתחו מאוד גם תשתיות התקשורת ומערכות הבורסות ברחבי העולם.

מהירות - שם המשחק החדש: מהירות התקשורת ויציבותה משחקים תפקיד חשוב מאוד ביכולת להפיק רווחים במסחר האוטומטי תלוי מהירות (HFT = High Frequency Trading). תנאי זה גרם לחברות אלגו טריידנג להקים תשתיות מתקדמות ומשוכללות כדי להשיג יתרון על פני מתחריהן ובשביל להשיג רווחים גבוהים יותר. נוסף על כך, חברות האלגו טריידינג נוהגות להציב את הקופסה החכמה קרוב ככל האפשר לבורסה (Hosting). זה אמנם נשמע דמיוני, אך שיפור של 2ms (milliseconds) עלול להגדיל רווח של אסטרטגיה אוטומטית בכמה אחוזים ולהיות גורם משמעותי ביותר להצלחת המודל. גורם המהירות הפך בשנים האחרונות לפרמטר חשוב ביותר בעבור סוחרי אלגו, ומושקעים בו מאמצים רבים. אם לפני עשר שנים המלחמה הייתה על כמה מילי-סקנד ms בודדים, היום המלחמה היא על מיקרו-סקנד ms בודדים. ככל שהתחרות גדלה כך הופכים נתונים אלה למשמעותיים יותר בעבור תעשיית המכונות.

התחרות הגדולה קיימת גם בין חברות התוכנה השונות אשר מפתחות את פלטפורמות המסחר ובין ספקי התקשורת השונים. ישנן מערכות מהירות יותר או יציבות יותר, כמו כן גם קווי תקשורת יציבים ומהירים יותר. אין ספק שמדובר בתעשייה שלמה שרק הולכת וגדלה.


לא בהכרח כלכלה
הנוסחאות, המודלים והרעיונות המבריקים שעומדים מאחורי תעשיית מכונות הכסף אינם בהכרח מבוססים על ידע פיננסי או כלכלי. לעתים רבות מדובר בעיוותים מתמטים, בתימחורים שגויים, במודלים סטטיסטיים, בשימוש במהירויות חישוב ובאסטרטגיות ידועות מעולם ההימורים (כגון אסטרטגיות הכפלות). עוד בתחילת שנות ה-2000 גייסו מוסדות פיננסים גדולים פיזיקאים, מתמתיקאים, אלגוריתמיקאים ומתכנתים, כדי ליצור מודלים מתוחכמים לניהול סיכונים ולהפקת רווחים ממסחר אוטומטי.

לפי הנתונים הידועים לנו, המסחר האלגוריתמי בארץ החל עוד בתחילת שנות ה-90 כאשר בתי נוסטרו אחדים החלו לפתח את תהליך העברת ההוראות לבורסה של תל אביב. במקביל, החלו כמה חברות סטארט-אפ לפתח מודלים למסחר אוטומטי בשוקי חו"ל, שם התפתחה סוג של מגמה בתחום, אך המסחר האוטומטי בבורסה של תל אביב היה בתולי לחלוטין. המסחר האלגוריתמי בארץ צבר תאוצה בשמונה השנים האחרונות שבהן מחזורי המסחר התרחבו באופן משמעותי במיוחד בתחום הנגזרים ומניות המעו"ף. מערכות המסחר הנפוצות כגון FMR ו-Sivron התפתחו והחלו להציע סביבות פיתוח למפתחי מודלים אוטומטיים, הבנקים ובתי ההשקעות החלו להציע עמלות אפסיות וקווי תקשורת הנל"ן השתדרגו. כל אלו גרמו להתפתחות מגמה שלחברות אלגו טריידינג ישראליות בשוק ההון המקומי. כיום, קיימות בארץ מעל 30 חברות מקומיות וזרות המפעילות מודלים אוטומטיים בשוק המקומי.


בדיקות ואופטימיזציה
אחת הבעיות המורכבות ביותר למפתחי מודלים אוטומטיים היא השגת מידע בורסאי וציטוטים איכותיים לצורך בדיקות (Back-test) ואופטימיזציות של הרובוט. תהליך זה הוא הכרחי וקריטי להצלחת המודל ולמניעת באגים. הבעיה העיקרית היא שקשה מאוד להשיג ציטוטים איכותיים ורציפים לשוקי העולם, ועלויות המידע יכולות להגיע למאות אלפי דולרים. לאחר שמודל נבדק על גבי נתונים איכותיים ומציג תוצאות מספקות, אפשר להסיק שסיכויי ההצלחה שלו בשוק האמיתי יהיו טובים. עם זאת, אין לחשוב שכל מודל שנבדק לאחור על גבי ציטוטים איכותיים יתפקד בהצלחה על "רטוב". נתקלנו בלא מעט מודלים שגרמו לשוק להתנהג באופן שונה ברגע שפעלו על "רטוב" ובכך הכשילו את המודל של עצמם.

כמעט בכל חברת אלגו טריידינג מכובדת קרו באגים במערכות שגרמו להפסדים עצומים. שמענו על מקרה מסויים בחברת אלגו טריידינג מקומית שהפסידה 150 אלף דולר בפחות משעה בגלל באג בקוד שגרם ללולאה של פקודות מהירות ברצף. הרובוט קנה ומכר מניות ללא הפסקה עד שאחד המתכנתים שם לב וניתק את המחשב מהחשמל. מקרה מסוג זה עלול לקרות לכל אסטרטגיה אוטומטית וחשוב לנסות למנוע זאת עוד בשלב הבדיקות ולפקח על הרובוט בכל זמני הפעילות.

מתוך כתבה בכלכליסט: יזם אלגו טריידינג שהתפוגג והסכים להיחשף הוא רונן גיל, בעל חברת רד אנד גרין שעשויה להיסגר בקרוב. "כשהייתי סטודנט למינהל עסקים עליתי על איזושהי נוסחה לסחר במעו"ף והחלטתי לנצל אותה", הוא מספר. "אבל גיליתי בדרך הקשה שלא מספיק להבין בשוק ההון, ושצריך גם להבין בטכנולוגיה. היה יום שבו 12% מהרווחים שלנו נמחקו בשנייה, בגלל באג בתוכנה".


מה דרוש למפתח מודלים אוטומטיים למסחר בשוק ההון?
1. רעיון ייחודי - מודל - אלגוריתם
2. סביבת פיתוח וטסטים / מערכת מסחר /  גישה לבורסאות הרלוונטיות
3. ספק נתונים איכותי -  Low Latency data feed provider
3. תנאי מסחר תחרותיים
4. שרת מרוחק בקרבת הבורסה או ספק הנתונים Hosting.

את כל השאר כבר לא תהיה בעיה להשיג כאשר יהיה לכם מודל שמצליח להרוויח כסף. אם המודל יהיה בעל סטיית תקן נמוכה ו-DD נמוך, יש סיכוי גדול שתצליחו אפילו להשיג משקיעים.


חוסר ידע, טכנולוגיה ושירותי ברוקראז'
מרבית חברות הנוסטרו וחברות האלגו טריידינג פעילות בשוק הישראלי בלבד. הסיבות העיקריות לכך הן חוסר ידע, גישה טכנולוגית מוגבלת לשוקי חו"ל (מערכות מסחר, תקשורת, שרתים וכדומה), קשיים בהשגת תנאי מסחר תחרותיים לשוקי חו"ל (עמלות, ביטחונות, אשראים) ויתרון יחסי מוגבל.

בשוק המקומי חברות האלגו טריידינג ובתי הנוסטרו מתנהגים כמלכים. הם מכירים את הבורסה של תל אביב מכל זווית, סוחרים בעמלות מסחר אפסיות ומשתמשים במערכות מתקדמות ובקווי תקשורת מהירים. יש להם את כל היתרונות הנדרשים להצליח באמצעות אסטרטגיות אוטומטיות או מסחר ידני. החיסרון היחיד שלהם בא לידי ביטוי בתחרות העצומה כאן. ישנן לא מעט חברות אלגו שמפעילות מודלים דומים ובעצם מתחרות על אותם מרווחים. כמו כן, התחרות גדולה מאוד, השוק בארץ קטן ובעל מחזורי מסחר נמוכים - מה שמקשה מאוד על חברות האלגו טריידינג להרוויח. יותר ויותר חברות מתחרות על אותו הכסף, ומחזורי המסחר שמצטמצמים גורמים לחברות לנסות לפתח מודלים לשווקים גדולים ומפותחים יותר כגון: שוק הנגזרים בדרום קוריאה (נגזרים על מדד הקוספי), שנחשב לשוק הנגזרים הגדול והפעיל בעולם! להפתעתן הרבה, מגלות חברות האלגו שהבורסה של תל אביב מפותחת מאוד מבחינה טכנולוגית ביחס לבורסות באירופה וכי עמלות המסחר כאן הן מהנמוכות בעולם. אין זה פשוט להשיג תנאים זהים בשווקים הגלובליים.

• מידע בורסאי, ציטוטים (feed) – ציטוטים (data feed) איכותיים לצורך בדיקות והרצת מודלים הם אינם נתונים שקל להשיג ובטח שלא זול לרכוש.

• מערכות מסחר – קיים קושי גדול למצוא מערכות מסחר איכותיות שמתאימות למסחר אוטומטי, תומכות ב-low-latency  ומאפשרות סביבת פיתוח במגוון שפות.
  בנוסף, אין מערכות איכותיות רבות שמאפשרות גישה גלובלית לכמה שווקים או מוצרים פיננסים.

• שירותי ברוקראז – חברות רבות מתקשות להשיג תנאי מסחר תחרותיים לשוקי חו"ל (אסיה, אירופה, ארה"ב), הכוללים תנאי אשראי, החזרים, עמלות מסחר
  וגישה לשווקים גלובליים.

• תשתית תקשורת – תשתית התקשורת בין ישראל לחו"ל איטית מאוד ומקשה על פעילות מכונות בשוקי חו"ל. הפתרון הטוב ביותר לבעיה זו הוא הקמת תשתית
  תקשורת מרוחקת על שרתים מקומיים בסמוך לבורסות או לברוקרים.

• Low-Latency – בנוסף לחיסרון תשתיות התקשורת שצוין קודם לכן, חברות האלגו הזרות שפועלות בשוקי חו"ל צריכות להתחרות מול חברות השחקנים המקומיים ולהשיג באמצעות עזרים מתקדמים יכולות לשדר מהר יותר לבורסה.

• אבטחה – חברות האלגו לא משקיעות מספיק מאמצים כדי למדר את המידע ואת אופי הפעילות, כמו גם את הסודות המקצועיים והרעיונות שעומדים מאחורי המודלים חברות רבות נאלצות להתמודד עם בריחת מוחות וחשיפת סודות מקצועיים לעובדים. לעתים קרובות הנושא מקבל חשיפה בבתי משפט בתביעות של מיליוני דולרים.

• תכנון מס – מרבית חברות האלגו המקומיות אינן מתכננות נכון את סוג ההתאגדות לצורך פעילות האלגו טריידינג ואינן משקיעות מאמץ בתכנון מס שעלול לחסוך להן עשרות עד מאות אלפי שקלים בחודש.


אופציות מעו"ף פאסה, אופציות על מדד הקוספי אין
מדד הקוספי | קוספי 200 | דרום קוריאה | נגזרים על  מדד הקוספי | Kospi Index options

רבים מסוחרי הנוסטרו וממפעילי מערכות האלגו טריידינג בארץ סוחרים על שוק הנגזרים, אופציות על מדד ת"א 25. סוחרים שפעלו כאן עד 2006 נהנו משוק מלא הזדמנויות וכסף "ששוכב" על הרצפה. בשלוש השנים האחרונות, השוק השתנה באופן דרמטי הן מבחינת תקנות הבורסה, הן מבחינת התחרות שהתפתחה בשוק המקומי והן מבחינת ההזדמנויות שנותרו והסיכון שטמון בהם.

סוחרי האלגו במעו"ף מחפשים לייצא את המודלים שלהם לשווקים השונים - שווקים נזילים ואולי גם משוכללים יותר. אחד השווקים הגדולים ביותר בתחום הנגזרים הוא השוק של דרום קוריאה. מדד הקוספי בדרום קוריאה הוא הפנטזיה "הרטובה" של כל מפתח אלגוריתמים בשוק המעו"ף, והוא נחשב לשוק הגדול, הנזיל והמשוכלל ביותר לנגזרים. אפשר למצוא שווקים נוספים שדומים לשוק האופציות מעו"ף המקומי גם באירופה ואפילו בארה"ב.


מי מעוניין "לנתק" את הזרם לחברות האלגו טריידינג?
למסחר האוטומטי בשוק ההון, האלגו טריידינג, הסיסטמים או איזה שם אחר שתבחרו להעניק לתחום הזה, יש לא מעט אויבים. אויבים אלה מעוניינים להגביל את התחום הזה ואולי אפילו להעלים אותו לחלוטין.

האויב הראשון הם סוחרי הנוסטרו הזריזים שמאשימים את המכונות האוטומטיות בגניבת פרנסתם. אותם סוחרי נוסטרו מהירים היו "גונבים" בצורת מסחר ידנית רווחים זעירים ובורחים. זו לא עבודה פשוטה, אך סוחרים כשרוניים במיוחד היו יכולים להרוויח מעל 100 אלף ש"ח ביום בימים הטובים. מאז כניסת המכונות גניבת מרווחים זעירים כמעט ואינה אפשרית, שכן מהירות הסוחר הידני, הרווח הפוטנציאלי ורמות הסיכון מתגמדות אל מול יכולתן של המכונות שעושות זאת בצורה יעילה ומהירה יותר.
האויב השני הן הבורסות. המכונות מבצעות כמות עצומה של פעולות ולעתים ממש מעמיסות על שרתי הבורסה, מה שגרם לבורסה לשדרג את מערך הקיבולת. בנוסף, המכונות נוהגות לשלוח כמות עצומה של הוראות שאינן בהכרח מתבצעות בפועל (הוראות לתצוגה בלבד). כל הוראה שמתבטלת עולה לבורסה ולברוקר כסף. לפיכך, הבורסה הגבילה את כמות ההוראות המתבטלות שניתן לשדר וקבעה יחס מסויים בין הוראות מתבצעות להוראות מתבטלות. הבורסות בארה"ב למשל אסרו על הצבת מכונות בבנייני הבורסה.

האויב השלישי הן רשויות הפיקוח שמנסות להציב הגבלות ודרישות לברוקרים כדי למנוע סוג של שליטה על תשדורת מהירה ועל הצפת ניירות ערך. תחום זה הוא חדש ואין הן יודעות כיצד להתמודד איתו, אך מנסות להדביק את הקצב. לפני קצת יותר מחצי שנה אחת המכונות שפועלות בשוק החוזים העתידיים יצאה מכלל שליטה והחלה לקנות חוזים על מדד ה-S&P ללא הפסקה וגרמה לבהלה עצומה שכמעט נגמרה באסון. רשויות הפיקוח נדהמו מהמקרה ומאז הן מנסות למנוע מצבים דומים.


גולדמן סאקס והנוסחה הסודית
גולדמן סאקס ושאר המוסדות הפיננסים הגדולים הבינו כבר מזמן את הפוטנציאל הרב שטמון במערכות מסחר אוטומטיות. צוותי מחקר ופיתוח הכוללים פיזיקאים, סטטיסטיקאים ומתכנתים גוייסו לטובת פיתוח כלי עזר אוטומטיים למסחר בשווקים השונים. הוול סטריט ג'ורנל מספר על מערכת ייחודית שפותחה על ידי גולדמן סאקס ופועלת בצורה אוטומטית לחלוטין בשווקים העולמיים. עוד מוסיף העיתון כי המערכת החכמה סייעה לגולדמן סאקס לסיים את הרבעון השני של 2009 ברווח של כ־3.4 מיליארד דולר, ואת הרבעון השלישי ברווח של 3.2 מיליארד דולר. מקווה שאתם מוכנים לקראת הנתון הבא: ב־46 ימים, שהיוו 71% מימי המסחר ברבעון השני, גרף הבנק רווח יומי של יותר מ־100 מיליון דולר, ורק שני ימי מסחר ברבעון הסתיימו בהפסד. איך מכונות הכסף שומרות על עצמן? תשאלו את סרגיי אליינקוב, מתכנת רוסי ועובד לשעבר בגולדמן סאקס. מעצרו המתוקשר בשדה התעופה ניוארק בניו ג'רזי כאשר הוא מוקף בעשרות סוכנים פדרליים העלה לכותרות את התעשייה המרתקת אך הממודרת להפליא הזאת. מסתבר שאותו אליינקוב עזב חודשיים לפני כן את גולדמן סאקס לטובת חברת קטנה משיקגו, תזה טכנולוגיות שמה, בשכר הגבוה פי שלושה מזה שהרוויח קודם.

לפי כתב האישום, ערב מעברו לתזה פרץ אליינקוב למחשבי גולדמן סאקס והוריד מהם שורות קוד של אלגוריתם מתמטי שפיתחה מחלקת המחקר של הבנק. האלגוריתם היווה חלק מתוכנה שקלטה, עיבדה וניתחה בזמן אמת אלפי דיווחים, נתוני מיקרו ונתוני מאקרו על ניירות ערך ברחבי העולם, ועל בסיסם היא ביצעה פעולות סקאלפ (קירקוף – פעולות מסחר זריזות) מהירות של קנייה ומכירה, שנועדו להקדים בשברירי שניות את יתר המשקיעים בשוק.


לשבת בבית, לעבוד 5 שעות ביום ולהרוויח מעל מיליון ש"ח בשנה?
זוכרים את הסיפור על הדייג ודג הזהב? כן כן, הסיפור על הדג שהציע לדייג להגשים בעבורו שלוש משאלות, מסוג הסיפורים שהופכים אותנו ברגע אחד לילדים קטנים שמדמיינים מה אנחנו היינו מבקשים מהדג ומה היינו עושים אם היינו עשירים. לכולנו יש חלום להיות עשירים, כולנו צריכים כסף ולכולנו יש מה לעשות איתו.

התפתחות מערכות המסחר, תנאי המסחר, הטכנולוגיה וקווי התקשורת מאפשרת למתכנתים רבים לנסות את כישוריהם בתחום שוק ההון ולפתח אסטרטגיה אוטומטית שתייצר בעבורם כסף בכל יום. לאחר שתחום האלגו טריידינג נחשף ופרץ למדיה אי אפשר היה לעצור את אותם אנשים שיש להם חלום לפתח רובוט שיקנה וימכור בעבורם מניות בבורסה לפי נוסחאות מתמטיות. מה שמניע אותם הוא הריגוש שעומד מאחורי פיתוח מודל שכזה, הריגוש לפצח את סודות הבורסה, הריגוש לפתור את החידה שמפרידה ביניהם לבין הכסף הגדול. תחום האלגו טריידינג הוא הרבה מעבר לעבודה רגילה והרבה מעבר למסחר בשוק ההון. תחום האלגו טריידינג הוא הרצון להגשים חלום!
 
מדי יום יושבים מאות אנשים בעולם ומנסים לפתח את המודל הבא שיצליח לנצח את חוקי הבורסה. חלקם לא קרובים לכך וחלקם מצליחים, גם אם זה ממש בקטן. ישנם לא מעט סיפורים על מתכנתים שהתפטרו מחברות כגון: מיקרוסופט, אמדוקס והתמסרו לתחום האלגו טריידינג. מעטים הצליחו להגיע לתוצאות מרשימות, אך בהחלט ישנם סיפורי הצלחה. אחד הסיפורים הוא  על ש. בן דרור שעבד 7 שנים בחברת היי-טק והחליט יום אחד לעזוב הכול ולנסות לפתח מכונת כסף בשוק ההון. בן דרור השקיע למעלה משנה ולמעלה מ-250 אלף ש"ח בניסיון לפתח מכונה שכזו עד שלבסוף הצליח. הוא פיתח אלגוריתם על שוק האג"ח המקומי בתל אביב. ההצלחה הראשונה הגיעה לאחר שנתיים של עבודה קשה מול המחשב ולאחר רצף של ניסיונות כושלים ליישם את הרעיון באופן ידני. בן דרור שומר את הרעיון בחשאיות ואינו מוכן לדבר עליו אפילו עם קרובי משפחה, אבל הוא טוען שהרעיון הסודי אינו החלום שחיפש. הסיבה לכך נעוצה בעובדה שקיימת מגבלה מקסימלית למודל ושאי אפשר להפיק ממנו כרגע יותר מ-180 אלף ש"ח רווח בחודש. היתרון הגדול הוא שבשביל להרוויח את הסכום הזה צריך להשקיע רק 100 אלף ש"ח. להרוויח 180 אלף ש"ח בחודש זה לא חלום? מסתבר שלא בשביל בן דרור. לטענתו, שוק ההון המקומי קטן מאוד, וקשה מאוד להפיק מהמודל רווחים "חלומיים". לפיכך, הוא מנסה כעת ליישם את המודל בשווקים של מזרח אסיה, שם לדעתו הפוטנציאל גדול מאוד. אותו מודל בשוק נזיל יותר יכול לייצר למעלה מפי חמישה יותר כסף. הסיבה היחידה שבן דרור לא היה מעוניין לצרף אליו משקיעים או אנשי עזר נוספים היא בגלל אותן מגבלות שגילה. לדבריו, אין טעם לחפש שותפים או להעסיק עובדים במודל שכמעט ואינו מפסיד אך עם זאת מסוגל לייצר כמות כסף מוגבלת בלבד.


האם לסוחר הקטן שמנסה לפתח מודל אוטומטי בשוק ההון יש סיכוי נגד קרנות הגידור והבנקים הגדולים שיש להם את הכסף, הכלים והיכולת?
אחד המיתוסים הגדולים ביותר בתעשייה הוא כיצד יכול מפתח אלגוריתמים קטן לפתח ממחשב ביתי  מודלים רווחיים, כאשר בקרנות הגידור והבנקים הענקיים מועסקים מאות אלפי מתכנתים, אלגוריתמיקאים ואנשי מקצוע נוספים שכל עיסוקם הוא מציאת כשלים חדשים ושיפור המודלים הקיימים. לשאלה זו יש כמה היבטים.

דבר ראשון, קיימים מגוון מכשירים פיננסים הנסחרים במאות בורסות ברחבי העולם. לכל מכשיר פיננסי יש הגדרות ופרמטרים שונים, ולכל בורסה יש את המאפיינים שלה. אני מתאר לעצמי שישנם עוד אלפי עיוותים וכשלים בתמחורים של מכשירים פיננסים שאפשר לפתח על בסיסם מודלים אוטומטיים.

דבר שני, תמיד יכול מפתח מודלים לבנות משהו מהיר יותר מאחרים, שמזהה עיוות במחיר שעוד לא התגלה על ידי מודלים אחרים, שעובד בשעות שונות או בבורסה שלא מתקדמת מבחינה טכנולוגית. דווקא כאן בא לידי ביטוי יתרון היכולת האינדיבידואלית כנגד אלפי שכירים שלא מנסים לצאת מהקופסה.

דבר שלישי ואחרון הוא יתרון הגודל. יש המאמינים שקשה לכסף גדול לבצע מהלכים מהירים. ישנן לא מעט אפשרויות בעלות פוטנציאל רווח של סכומים נמוכים לדוגמה מ-100 אלף דולר בחודש, ולכן הן לא שוות את המאמץ של הגופים הגדולים שמשאירים אותן "על הרצפה" כשאריות לסוחרים הקטנים.


מדוע תחום המסחר האלגוריתמי מסקרן כל כך ומושך אנשים?
זה עולם חדש שבו אם אתה מתכנת טוב ויש לך רעיון ייחודי, אתה יכול תוך זמן קצר לתרגם זאת לכסף גדול, לעתים גם גדול מאוד.
האמת, אין ממש מה להרחיב בנושא... כל מי שמתעסק בתחום יודע בדיוק על במה מדובר!


מדוע מכונות HFT מסחר מהירות כל כך מטרידות סוחרים?
ישם סוחרים, בעיקר סוחרי יום (Day traders) הטוענים שהמסחר האוטומטי המהיר המכונה High Frequency Trading מקשה עליהם לסחור ונוגס להם ברווח בצורה משמעותית עד כדי שינוי שיטת המסחר שהייתה נהוגה במשך שנים רבות. מפעילי המכונות טוענים שהסוחרים פשוט מאשימים אותם בהפסדים שלהם ובכך שהשוק השתנה והם לא הצליחו להשתנות יחד איתו אך למעשה אין להם כל יד בדבר.

ב-6 במאי 2010, היום שבו מדד הדאו גונס בארה"ב נפל כמעט 10% בפחות מחצי שעה, היו שהאשימו את המכונות בנפילה החדה. היו שטענו שאחת המכונות של קרן גידור ענקית השתגעה והחלה למכור ללא הפסקה. לאחר חקירה מעמיקה, נקבע באוקטובר 2010 שאכן הירידה החדה קרתה בגלל מכונה אוטומטית של גוף מוסדי גדול ומוכר אך זה לא קרה בגלל שהמערכת התגעה אלא בגלל שהיא פשוט מכרה כמויות מאוד גדולות של מניות ואופציות במכה. מנגד, יש הטוענים שהמכונות רק הוסיפו נזילות לשוק ומאפשרים ביצועים מהירים יותר מבעבר.

לויכוח הזה אין נכון או לא נכון וכרגע מנסים הסוחרים והרובוטים לחיות זה לצד זה...


חברות מקומיות:

פיינל (FINAL - Financial Algorithms) - מסחר אוטומטי בנגזרים, בחוזים עתידיים ובמניות
מיקום: הרצליה

טיטן (לשעבר גילאון) – חברת נוסטרו
מיקום: הרצליה

ברק קפיטל (אייל בקשי) – חברת נוסטרו
מיקום: רמת גן

קוואנטיס – מסחר אוטומטי
מיקום: הרצליה

סטוק-טק – מסחר אוטומטי
מיקום: הרצליה

ווקספורד קפיטל – מסחר אוטומטי

ספקטרום (מייקל דייוויס) – מסחר אוטומטי
מיקום: תל אביב

פרופיוזן – בית נוסטרו
מיקום: רמת גן

ברקת מערכות מידע – מסחר אוטומטי

פאי פיננסים (ענבר מכשירים פיננסים) – בית נוסטרו
מיקום: תל אביב

קריפטונייט – קרן גידור
מיקום: רמת גן

אראקאמבה – מסחר אוטומטי ובית נוסטרו
מיקום: תל אביב

דלוון – בית נוסטרו למסחר בשוקי אירופה וארה"ב
מיקום: רמת השרון, קפריסין

סמארט בוקס – קרן גידור במט"ח מבוססת אסטרטגיה אוטומטית

גולדפיש – מסחר אוטומטי בנגזרים בשוקי אסיה (דרום קוריאה – קוספי, סיאול)

סיגנלטיק – מסחר אוטומטי במט"ח ובחוזים עתידיים

מטריקס קפיטל – בית נוסטרו למסחר במתכות, בריביות, בגז ובנפט באירופה
מיקום: רמת גן, בריטניה, הודו

גיי.בי קומודיטיס – בית נוסטרו למסחר במתכות גז ובנפט באירופה
מיקום: תל אביב

רד אנד גרין – מסחר אוטומטי בנגזרים על מדד המעו"ף

לפריקון

ספירה, קרן גידור (Sphera) – מסחר במניות, בסחורות ובמדדים
מיקום: תל אביב

אקספרט פיננסים
מיקום: תל אביב

פרוליפיק – מסחר אוטומטי בנגזרים על מדד המעו"ף

מג'יק בוקס – מסחר אוטומטי בחוזים עתידייםכמה מהשמות המובילים בתעשייה:

ניר קלקשטיין, אהרון כהן, אריה קלקשטיין, נועם שטרן-פרי, ד"ר גדי זהר, יריב גילת, הדר שמיר, מנשה גייזלר, גיל לינג, צחי מלמד, אייל בקשי, דן הררי, יעקב גרוסמן, חן מוניץ, אמנון ריפטין, גל קלקשטיין, גילעד אלטשולר, קלמן שחם, יריב אייזנברג, רונן גניש, דני גבאי, רן מור, רונן גיל, רמי ליפמן, יואב הן-דרור, עדי יונה, אינטגרל, שי פלפל, דיוויד קייט (קייט קפיטל), גיורא רום, שאול מאור (מאור לוסקי), אדן שוחט, אבי תורג'מן, משה ברד, בן בוקסמן, יורם בן יאיר, אדריאן דוידסקו, רמי אורדן, מוטי מערבי, אריה אהרונוביץ', הדר סברסקי, אהרון כהן, GLG נועם גוטסמן, קבוצת שרם-פודים, ישראל מור,


תגיות: מסחר אוטומטי, מסחר אלגוריתמי, אלגו טריידינג, מסחר רובוטי, מסחר אוטומטי באופציות, מתמטיקה, סטטיסטיקה, ארביטראז', נוסטרו, נגזרים, אופציות, מניות, היי טק, בורסה, שוק ההון, רובוט אוטומטי, רובוטים, מדדים, חוזים עתידיים, קרנות גידור, בנקים, בתי נוסטרו, אלגוריתמיקאים, פיזיקאים, פיזיקה, מדעי המחשב, קרן גידור, ניהול סיכונים, קרנות הון סיכון, קרן הון סיכון, קרן פרטית, ניהול כסף, סוחר יום, מסחר יומי, סקלפינג, מודלים אוטומטיים, סיסטם, סיסטמים, אקספרט, מכונות הכסף, מט"ח, מניות, אג"ח, אופציות, נגזרים, נוסחאות, מודלים, חישובים


 
מוצרים חדשים
נבנה ע"י בניית אתרים