הכל על המרווח (Spread)

הכל על המרווח (Spread)

מאת דניאל פלג

ברוקרים למסחר במט"ח נלחמים ביניהם מי יציע את תנאי המסחר הטובים ביותר. אחת התחרויות הקשות ביותר היא על המרווח, המהווה למעשה את העמלה אותה משלמים הסוחרים. המרווח (Spread) הוא ההפרש בין מחיר הקניה למחיר המכירה, כפי שנסביר מיד. ככל שהברוקר מציע מרווחים נמוכים יותר כך עלויות המסחר נמוכות יותר, ולעיתים מדובר בסכומי כסף מצטברים גבוהים מאד.
מהו המרווח?

לדוגמה:
                Image

תמיד נקנה במחיר הגבוה (מחיר הקניה ASK) ונמכור במחיר הנמוך (מחיר המכירה BID). ניתן לראות בצילום המסך כי ההפרש בין מחיר הקניה למכירה הוא 2 פיפס. כלומר, אם קנינו את הצמד במחיר 1.5671 נוכל למכור אותו חזרה במחיר הנמוך יותר של 1.5669 ובכך הפסדנו את 2 הפיפס שבין השערים. מאחר שמטרתו הלגיטימית של הברוקר היא להרוויח מעסקיו, הרי שההזדמנות שלו להרוויח מהפעולות אותן הלקוח מבצע, היא 2 פיפס אלו (או חלקם). במילים אחרות, המרווח נכנס לכיסו של הברוקר ואמור להוות את מקור הרווח שלו.

אולם ישנם ברוקרים שאינם מסתפקים במרווח צנוע ומעוניינים להגדיל את הכנסתם באופן פחות שקוף. אחת האפשרויות היא להציג מרווחים אטרקטיביים, אך בפועל לגבות מרווחים גבוהים יותר. לדוגמה, כאשר הסוחר לוחץ על לחצן ביצוע העסקה, המחיר האטרקטיבי שהוצג על המסך נדחה באופן "מסתורי", והסוחר נשאל האם הוא מוכן למחיר אחר, פחות טוב. אם דבר זה קורה לך שוב ושוב (בתנאי שוק רגילים, לא בזמן חדשות) הרי שהברוקר מציג מרווחים קטנים אך בפועל המרווחים שלו גדולים. לחילופין העסקה פשוט נכנסת לשוק במחיר פחות טוב ממה שהסוחר ביקש. תופעה זו מכונה Slippage.
טיפ: מי שסוחר דרך תוכנת המסחר MetaTrader יכול למנוע Slippage וזהו יתרון חשוב של מערכת מסחר זו. אפשר להגדיר את פקודת הקנייה או המכירה באופן כזה, שאם הברוקר לא יכול לבצע אותה ללא Slippage, הוא לא יבצע את ההוראה כלל: יש לוודא כי בחלון פתיחת העסקה, לא מסומנת האפשרות "הפעל סטיה מקסימלית מציטוט השוק" (Enable maximum deviation) כפי שמופיע בצילום המסך.

ללא Slippage – התיבה אינה מסומנת
                                        Image

עם Slippage – התיבה מסומנת
                                        Image

כאשר מעוניינים שהעסקה תיכנס לשוק אפילו אם יתרחש Slippage, רושמים את המספר המקסימלי של פיפסים שעליהם מוכנים לוותר. בדוגמה שבצילום הסוחר מוכן לסבול Slippage של עד 5 פיפס.

ישנם ברוקרים המפרסמים מרווחים קטנים אך ב"אותיות הקטנות" מציינים כי על כל כניסה ויציאה מעסקה עליך לשלם עמלה. לדוגמה, המרווח על הצמד EUR/USD יהיה 1 פיפס אך עמלת הכניסה תהיה כ-0.5 פיפס ועמלת היציאה 0.5 פיפס נוספים, כך שבפועל שילמת מרווח של 2 פיפס.

קבוע או משתנה?
לכל ברוקר מדיניות שונה בנוגע למרווחים. ישנם ברוקרים המציעים מרווחים קבועים וצפויים, ואחרים מציעים מרווחים המשתנים לכל אורך יום המסחר. לדוגמה, אצל ברוקר אחד נראה לכל אורך היום מרווח קבוע של 5 פיפס, פרט לזמן הודעות כלכליות חשובות (על כך נרחיב מיד). אצל ברוקר אחר אם נדגום את המרווח למשך מספר דקות נגלה שהוא: 5,3,6,2,4,3,5. זוהי השיטה המקובלת בשוק המט"ח הבין-בנקאי ה"מקורי", אולם רק לאחרונה היא הופכת פופולרית גם בקרב הברוקרים המשרתים ספקולנטים קטנים. המרווח גדל וקטן לחילופין לכל אורך שעות היום, וזאת בהתאם לנזילות בשוק בכל רגע נתון.

                            Image

דוגמה לברוקר המציע מרווח משתנה בצמד GBP/JPY. בתמונה הימנית: המרווח בין מחיר הקניה למכירה ברגע הצילום היה 8 פיפס. התמונה השמאלית צולמה דקה מאוחר יותר, ובה המרווח קטן ל-5 פיפס.

בדרך כלל מרווח קבוע מובטח הוא יקר יותר מאשר מרווח משתנה. כמו בכל תחום אחר, גם כאן אין ארוחות חינם. כאשר ברוקר מבטיח לקבע את המרווחים לכל אורך היום, הוא למעשה גובה מהסוחר "פרמיית ביטוח", כלומר מייקר במקצת את המרווח מאחר שהוא לוקח על עצמו סיכון. הסיכון הוא, שהמרווח בשוק ברגע נתון יהיה גדול יותר כך שייפול על חשבון הברוקר. אגב, גם אם המרווח קבוע לכל אורך היום כדאי לקרוא באותיות הקטנות של הסכם המסחר, מכיוון שהברוקר עלול להגדיל את המרווח בזמן הודעות וחדשות כלכליות המזעזעות את השוק. כך למעשה הסוחר משלם מרווח יקר לכל אורך היום, רק כדי להגן על עצמו מפני אירועים חריגים. יתרה מזאת, ייתכן שהסוחר כלל אינו מעוניין להיכנס לעסקה בעת ארוע חריג הגורם להגדלת המרווח, כך שה"ביטוח" מיותר עבורו.

מסחר בעת הודעות כלכליות
דוגמה לאירוע חריג שכזה הוא בעת פרסום נתונים כלכליים חשובים כגון הודעת ריבית. ברגע הפרסום השוק עלול להשתולל, מקצוענים רבים נמנעים מלסחור והנזילות נמוכה. עקב כך, הברוקר מתקשה להעביר הוראות לשוק וכדי לבטא את הקושי והסיכון בהם הברוקר נתקל, הוא מגדיל את המרווח. לכן, לסוחר המעוניין במיוחד במסחר בעת הודעות כלכליות עדיף לבחור ברוקר המבטיח מרווחים קבועים בכל תנאי השוק, וגם אז – חשוב לבחור בברוקר אמין. דרך טובה לוודא כי הברוקר עומד בהבטחותיו ולבדוק את איכות הביצוע של הברוקר, היא איסוף התרשמויות ממכרים הסוחרים דרך הברוקר – אין חכם כבעל הנסיון. דרך טובה אפילו יותר היא לפתוח חשבון אמיתי לניסיון, לא חשבון דמו, אפילו בסכום קטן יותר מזה שתכננת להפקיד ולנסות את הברוקר למשך מספר שבועות.


 
מוצרים חדשים
נבנה ע"י בניית אתרים