הסודות שמאחורי המסחר האוטומטי


הסודות שמאחורי המסחר האוטומטי

coding.jpgתחום המסחר האוטומטי צובר לאחרונה עוד ועוד כותרות בעיתונים ובמגיזינים האינטרנטים. במהלך השבוע התפרסמו מספר כתבות על חברת פיינל, חברת נוסטרו (סוחרת בהון העצמי של החברה) מהרצליה שעיסוקה העיקרי הוא מסחר אוטומטי בשוק ההון. החברה צפויה להיות אחת מחמשת החברות הריווחיות ביותר בארץ כאשר מדובר על בערך 700 מיליון שקל רווח בשנה. את הסוד הגדול של החברה יודעים רק מספר אנשים מצומצם ואני בטוח שמבינים אותו רק חלק קטן מהם. על פי המידע שקיים באינטרנט, חברת פיינל מבצעת עשרות אלפי פעולות ביום ומייצרת רווח קטן מאוד מכל פעולה כזו. ככל הנראה מדובר בפעולות ארביטראז' שמטרתן לנצל עיוות כלשהו שנוצר מספר רב של פעמים בכל יום מסחר.

קופסה חכמה שמייצרת רווחים של 700 מיליון ש"ח בשנה? מכונה שמייצרת כסף? נשמע כמו מדע בידיוני. האם זה באמת קיים? ואם כן, מדוע יש לחברה מעל 60 עובדים מלבד צוות ההנהלה והבעלים. סביר להניח שמדובר במשהו מורכב הרבה מעבר למה שהתקשורת מנסה להציג. ואם כבר הזכרנו את התקשורת אז מעניין מאוד מדוע לאחרונה הופיעו מספר כתבות שמספרות על החברה ופעילותה. נשמע ונראה כמו ניסיון של משרד יחסי ציבור לשווק את החברה לפני הנפקה עתידית או אקזיט מטורף. במידה וזה אכן נכון, מה הסיבה? מדוע שמישהו יהיה מעוניין למכור את התרנגולת שמטילה ביצי זהב? הספקולציה היחידה שעולה היא שהאלגוריתם ביום מן הימים עלול להפסיק לעבוד.

מהו ארביטראז'? עשיית רווח ללא סיכון. לדוגמה, קניית מניית טבע בבורסת תל אביב ומכירתה בבורסת ניו יורק תוך כדי עשיית רווח נקי כתוצאה מעיוות במחירים ו/או בשער החליפין.


קיימים סוגים שונים של ארביטראז
:
ארביטראז' נקי, טהור, בין מניות דואליות וכדומה.
סוג נוסף של ארביטראז' נקרא "ריסק ארביטראז". מדובר בארביטראז תיאורטי בין מניות דומות מאותו סקטור לדוגמה או בין מכשירים פיננסים עם קורולציה או דיסקורולציה בהתאמה. השימוש בסוג זה של ארביטראז הוא בעיקר עבור צמצום החשיפה של הסוחר אך לעיתים ניתן גם לקחת פוזיציה לכיוון מסויים על מנת למנף את הפוזיציה. תוספת ה"ריסק" היא בגלל שקיים כאן סוג של סיכון שאינו קיים בארביטראז נקי.

כמו כן, לא כל החברות שמתעסקות במסחר אוטומטי בהכרח מנצלות עיוותים. חלק גדול מחברות אלו וקרנות גידור הפועלות על פי אסטרטגיה אוטומטית לוקחות פוזיציות לכיוונים מסויימים ללא נוסחת פלא.

כיום, כבר לא קיים ארביטראז' נקי במניות דואליות מהסיבה ששעות המסחר בארץ השתנו. לצורך ההמחשה, בואו נגיד ששעות המסחר לא השתנו וניתן היום לבצע ארביטראז' במניות דואליות כגון טבע. המניות נסחרות בשתי בורסות שונות כאשר המניה היא בעצם אותה מניה (אותה חברה) והשוני העיקרי ביניהן הוא שזו נסחרת בשקלים וזו נסחרת בדולרים. קניה של מניה בשוק הישראלי ומכירתה בחו"ל יכולה ליצור רווח ללא סיכון במידה והמחיר בבורסה בארץ זול יותר מבחו"ל כתוצאה מעיוות כלשהו. את העיוותים הללו לדוגמה מחפשים מכונות אוטומטיות שכל מטרתן היא לאתר את העיוות ולנצל את הפער תוך כדי סגירת הארביטראז'. ארביטראזים קיימים בכל סוגי המכשירים הפיננסים וניתן למצוא אותן בכל השווקים בעולם. ישנן מכונות וסוחרים שמחפשים ארביטראז באג"חים באירופה, מניות ביפן ובאופציות של מדד הקוספי. עיוותים קיימים בכל השווקים! סביר להניח שמישהו כבר מצא אותם אבל אתם מוזמנים להמשיך לחפש.

אם הצלחתם למצוא עיוות כלשהו בשוק ההון סביר להניח שהוא לא ישאר שם לעד. גם אם אתם היחידים שהצלחתם למצוא את העיוות סביר להניח שיגיע היום בו תהיה לכם תחרות (גוף מתחרה) שינסה לגזור רווח בדיוק על אותו עיוות, בדיוק על אותו חלון הזדמנויות. מקרה שכזה עלול להצמצם את הרווחיות לפחות בחצי. כאשר מדובר באלגוריתם של חברת פיינל סביר להניח שמדובר במשהו גאוני אך הוא גם עלול להסתיים ביום מן הימים.

ישנם כלים בעזרתם ניתן ל"עזור" לאלגוריתם להרוויח יותר או לפחות להשאיר אותו "בחיים". ישנם גופים בשוק ההון שמחזיקים "מצוטטים". סוחרים שמטרתם לגרום לנזילות גבוהה יותר ולהגדלת העיוותים על ידי פעולות סרק.

מלבד "הרעיון", האלגוריתם הסודי של חברות מסוג זה, קיימים קריטריונים קריטים להצלחה במסחר אוטומטי כגון: עמלות מסחר, ציטוטים, מערכות ביצוע, מיקום שרתים, קווי אינטרנט, איכות הקוד, נזילות המכשירים הפיננסים ומנגנונים לניהול כספי.

עמלות מסחר
cloud-computing.jpgבעקבות מספר הפעולות הרב שמבצעות אסטרטגיות אוטומטיות הן זקוקות לעמלות המסחר הנמוכות ביותר.

נתוני מסחר
ציטוטים איכותיים של נתוני מסחר

מערכות ביצוע
מערכות ביצוע מהירות ומתקדמות ללא באגים.

מיקום שרתים
ככל שהמיקום של האסטרטגיה קרוב יותר לבורסה שבה פועלת האסטרטגיה האוטומטית כך היא תהיה אפקטיבית יותר ותצליח להשיג שערים וביצוע טובים יותר.

קווי אינטרנט
חיבורי נל"ן וקווי אינטרנט במהירות T1.
ככל שהקו מהיר יותר כך הפקודות עוברות מהר יותר ובכך משפרת את ביצועי האסטרטגיה. קו רחב ומהיר משיג כיבולת רחבה יותר.

איכות הקוד
מבנה קוד מסודר פועל מהר יותר.

נזילות
ככל שהמכשירים הפיננסים עליהם אנו סוחרים נזילים יותר, כך ניתן לסחור בסכומים גבוהים יותר ובמהירות גבוהה יותר.

בשנים האחרונות, תחום המסחר האוטומטי צובר תאוצה רבה ברחבי העולם וגורר אחריו יותר ויותר סוחרים ומתכנתים שיוצאים בחיפוש אחר פיצוח השוק על ידי נוסחת פלא סודית. בארץ ובעולם קיימות חברות וקרנות גידור רבות שמתמחות במסחר אוטומטי.  בכתבה הבאה נדון בשאלה כיצד משפיעים האסטרטגיות האוטומטיות של שוק ההון ועל התפתחות רשויות הפיקוח על תחום המסחר האוטומטי. הדעות בנושא זה חלוקות. חלק מהסוחרים טוענים שהם משבשים את המסחר בבורסה וחלק אחר טוענים שהם דווקא מוסיפים נזילות. בנוסף, בכירים בממשל האמריקאי מדברים על האפשרות לסגור את הבורסה לחברות שמבצעות פעולות מסחר רבות במטרה ליצור רווח.

להתראות עד הפעם הבאה.


לכתבות נוספות בנושא מסחר אוטומטי - לחצ/י כאן
פתרונות ברוקראז' עבור לקוחות מוסדיים - לחצ/י כאן

contact_us.gif

 
מוצרים חדשים
נבנה ע"י בניית אתרים