עקרונות המסחר האוטומטי

מסחר אוטומטי
מאת מאור להב - Strategy Bank

בעוד מרבית המשקיעים פועלים לפי: תחושות בטן, המלצות של חברים, המלצות של יועצים, כתבות בעיתון... ופרמטרים אחרים. משקיעים מתוחכמים הסתמכו לאורך השנים על "סט כלים" המורכב ממערכת של חוקיים ועקרונות אשר עזרו להם בקבלת החלטות ובתזמון השוק. אסטרטגיות מסחר אוטומטיות לקחו את אותו "סט כלים" צעד אחד קדימה.

כאשר אנו מדברים על "אסטרטגיה אוטומטית" אנו מתכוונים בעצם לאוסף של הוראות ותנאים (כללי אצבע)  אשר יתנו למחשב סימני קנייה/מכירה ויבוצעו על ידי המחשב באופן אוטומטי. השימוש באסטרטגיות מסחר אוטומטיות מאפשר לסוחר לנטרל את הרגש, לנטרל את הרציונל האנושי, ובעיקר לנתק את שיטת ההשקעה מהאינטואיציה האנושית, אשר עלולה במקרים רבים להפוך שיטת השקעה מנצחת לכישלון נחרץ. השקעה בשווקים בעזרת מודלים אוטומטים איננה חדשה ואף קיימת עוד מתחילת שנות ה 90 - ומרבית מהגופים הממסדיים/בנקים עולמים/בתי השקעות וקרנות גידור משתמשים באסטרטגיות אלו.

מבחינה היסטורית, קרנות גידור ובתי השקעות גדולים היו פורסים צבאות של אקדמאים, בוגרי תואר שלישי, כדי לבצע התאמות באלגוריתמים המשמשים למסחר. כיום, הפיתוחים הטכנולוגים הפכו את תהליך הבניה, פריסה, וניהול המסחר האלגוריתמי לעסק הרבה יותר מהיר וקל, המצמצם בנוסף לכל את היקף הצוות, הנדרש לכך.
                            auto_trading.png

היסטוריה על קצה המזלג
בתקופה אשר קדמה לימי המסחר האוטומטי בשוק ההון, הסוחרים עצמם ערכו באופן ידני את כל התהליך של הבניה והניהול של שיטת המסחר. אותם סוחרים היו יושבים בעמדות מסחר מיוחדות המאובזרות בארבעה עד שמונה מסכים, בעוד הם עורכים תצפית על השינויים בנתוני שוק ההון בזמן אמת. באמצעות מעקב ידני אחר החוקיות והדפוסים, ואף לעיתים בעזרת גיליון אלקטרוני, הסוחרים חישבו מתי והיכן יש למקם את הפקודות, ולאחר מכן שיגרו את הפקודות הללו לשוק. כעת, מעורבות הסוחר אינה נדרשת בשום שלב מלבד פעולת ההפעלה של אסטרטגיה מסוימת. ברוב המקרים, ישגיח הסוחר על האסטרטגיות באמצעות כלי בקרה מותאמים, לעומת זמנים עברו בהם היה עליו לעשות כל פעולה בנפרד ובאופן ידני. באופן כזה משודרגת התייעלות עבודתו של הסוחר. מאידך גיסא, השימוש באלגוריתם אינו בא להחליף את הסוחר עצמו. אין לשכוח, שמי שמתכנן את האלגוריתמים החדשים ומתקן באגים באלגוריתמים הקיימים, הם הסוחר או הסוחרת עצמם וצוות אנשי הQA- (אנליסטים שתפקידם לפתח מודלים מתמטיים לתמחור ולהפחתת הסיכון) שלהם.

רוצים דוגמא לאסטרטגית גידור אוטומטית?
אסטרטגיית "Double Hedge" - אסטרטגיה זו בוחנת זוגות של נכסים אשר ידוע כי הם מתואמים סטטיסטית. למשל, החברות "Shell" ו-"Exxon". שתיהן מניות חו"ל מענף הנפט ובעיקרון סביר שיתנהגו באופן דומה. ידע על מגמה זו ייצור הזדמנות לרווח, כגון במקרים בהם נשברת הקורלציה בין שתי מניות אלו, ואז יכול הסוחר לקנות את אחת המניות ולמכור את השנייה בתמורה לפרמיה. זאת כל הכוונה באסטרטגיית ה Double Hedge". כאן, האלגוריתם מבצע מעקב אחר שינוי כל שהוא במחיר של כל נכס, ולאחר מכן מבצע מחדש מספר ניתוחים מתמטיים על מנת לזהות שבירה בקורלציה. לדוגמא, ניתן לחשב את החריגה על ידי בדיקה מתמדת של סטיית התקן בפיזור בין שני הנכסים (הקרויה גם "רצועות בולינגר").

מרוץ ההתחמשות של קרנות הגידור
במהלך שנת 2006 נכנס השימוש בכלי מסחר אוטומטים ל "מיניסטרים", וכעת הטכניקות של השימוש באלגוריתמים והטכנולוגיות המניעות אותן הפכו לבעלות השפעה רבה בתחום. מסחר האוטומטי נעשה למעניין ואפקטיבי יותר מתמיד. " קרנות גידור חכמות " משלבות כיום, בין מספר טכניקות שונות בדרכים חדשניות ומורכבות על מנת ליצור אסטרטגיות מסחר רווחיות.. השווקים הפיננסים משתנים מדי יום והזדמנויות חדשות מתגלות ללא הרף. לפיכך, ישנו צורך בתהליך ביצוע מהיר, על מנת להפוך את ההזדמנויות לרווח בטרם עשו זאת מתחרינו. באופן זה, "המסחר האוטומטי" יוצר "מרוץ התחמשות" משל עצמו, בו כל יתרון טכנולוגי (ולו הקטן ביותר) יכול להביא להבדל בין רווח להפסד.

מדוע לא שמענו עד כה על המסחר האוטומטי?
בבועה הקטנה שלנו, הנקראת הבורסה התל אביבית ,חסרים אלמנטים רבים, שלעתים הופכים את ההפעלה של האסטרטגיות האוטומטיות לבלתי אפשרית. פלטפורמות המסחר הפרימיטיביות, אי האפשרות למסחר "בחסר" וגורמים רבים נוספים הופכים את המסחר האוטומטי בשוק הישראלי לבעייתי. עם זאת, המסחר האוטומטי בהחלט קיים בבורסה שלנו, רק שעבור משקיעים מן השורה מדובר בפרוצדורה לא פשוטה בכלל. גופים הפועלים בעזרת אסטרטגיות מסחר אוטומטיות בבורסה הישראלית לרב עוסקים בסחר של אופציות מעוף. לאחרונה יצרה הבורסה הסכם עם GL TRADE. הסכם אשר יאפשר למשקיעים ברחבי העולם להשקיע בבורסה הישראלית בעזרת הברוקרים המקושרים ל GL TRADE ופלטפורמות המסחר שלהן. סממן זה ורבים אחרים מראים כי היום שבו יוכל המשקיע הפרטי להיעזר בכלים אוטומטים בבורסה הישראלית איננו רחוק מהעין.

מציאות או דמיון?
מערכות מסחר מתקדמות אשר מנטרות את השווקים הפיננסים מסוגלות בעזרת שימוש נכון לספק תשואות מרשימות תוך הפחתת הסיכון הכרוך בהפעלתן. מרבית הגופים בתחום מתחרים על ניצול הפערים בשוק בעזרת "אסטרטגיות ארביטראז' " המסוגלות לספק למשקיעים תשואה חסרת סיכון , כמובן ש"כרטיס הכניסה" למשקיעים חיצוניים גורם לכך שהמשקיע הפשוט לא יוכל להתקבל למועדון אותם גופים/קרנות לא מפרסמים את עצמם ויש להם את הזכות לבחור את לקוחותיהם. קרן הגידור המפורסמת ביותר בתחום הינה "מדליון" (בבעלות ג'ימס סימונם).

הטוב הרע והמכוער
לצד קרנות גידור המצליחות להפיק ללקוחותיהם תשואה עודפת נאה ביותר ,ישנן גם מספר רב של נוכלים בשוק. דוגמה אחת מיני רבות הינה תוכנה העונה לשם "FREEDOM ROCKS" אשר לקראת סוף חודש פברואר 08 גרמה להפסדים המוערכים במיליון דולר (בישראל). נוכלות נוספת אשר באה לידי ביטוי הינה שימוש ב"כלי מסחר אוטומטיים" לצורך ביצוע פעולות קניה ומכירה רבים. הגופים אשר פועלים על פי ה"שיטה", זוכים לתגמולים על כל פעולה בחשבון, ועל כן תוך כדי שחיקת החשבון גוזרים "קופון" ענק על חשבון הלקוח.
מכונית המצליחה להאיץ מ 0 ל 100 קמ"ש בזמן המהיר ביותר, היא לא בהכרח המכונית שתסיים את המרוץ בזמן הקצר ביותר. המכונית המנצחת תהיה זאת אשר תצליח לשמור באופן עקבי על המהירות המכסימלית לאורך כל המכשולים במסלול.. הדבר מקביל למתרחש בשוק ההון, שבו משקיעים קטנים וגדולים (קרנות גידור) מתפתים לנסות להשיג רווח מהיר. אותם משקיעים נוטים לבחון את השקעותיהם לפי התשואה בלבד, מבלי להתייחס לרמת הסיכון הכרוכה בהשקעה. וורן באפט (המשקיע האגדי) אמר פעם " כאשר יש גאות, כל הספינות צפות מעלה. אך, כאשר יש שפל רואים מי שכח ללבוש את הבגד ים".

בתשובה לשאלה: "האם מסחר אוטומטי = האופנה החדשה?"  רב הסיכויים שכן, אך יותר מכך, המסחר בעזרת כלים אוטומטים, מסמל את ההתפתחות הטכנולוגית של שוק ההון ושל המשתתפים בו. ובתחום שבו "היתרון היחסי" הינו בעל משמעות מכרעת, טעות יהיה מצד השחקנים בשוק, להתעלם ממנו.

לקוח מאתר: Stratgybank.co.il

מעוניין לפתח אסטרטגיה אוטומטית? לחץ כאן

מעוניין ללמוד לפתח אסטרטגיות אוטומטיות? לחץ כאן


מהי אסטרטגיה אוטומטי?

 
מוצרים חדשים
נבנה ע"י בניית אתרים