קורולציה בשוק המט"ח

קורולציה בשוק המט"ח
מאת: מאור להב - Strategybank.co.il

הגדרת קורלציה
קורלציה בעולם הפיננסי הינה המדד הסטטיסטי ל"מערכת היחסים" בין שני נכסים פיננסים שונים. קורלציה מיוצגת לרב על ידי "מקדם מתאם" אשר ערכיו נעים בין (1+) ל(-1). משמעות מתאם השווה ל(1+) הינה כי שני הנכסים ינועו בכיוון זהה כ- 100% מהזמן. בעוד משמעות מתאם השווה ל (1-) הינה כי הנכסים ינועו בכיוון מנוגד ב כ - 100% מהזמן. לעומתם ,מתאם השווה ל (0) יסמל כי היחס בין שני הנכסים הינו אקראי לחלוטין.

מכיוון שבשוק מטבע החוץ נהוג להגדיר את המטבעות כ "צמדים", לרב נזהה כי קיימת קורלציה בין המטבעות השונים. לדוגמה, השקעה בצמד המורכב מהפאונד הבריטי והיין היפני (GBP/JPY) ,הינה השקעה בנגזרת של הצמדים GBP/USD ו ה-USD/JPY. ועל כן חייב להיות מתאם כלשהו בין הצמד GBP/JPY לצמד אחד או לשני הצמדים המוזכרים.

קריאת טבלת המתאם
טבלה 1
- קורלציה בין צמדי המטבעות הפופולאריים להשקעה של חודש מרץ 08 (מתאם 0.75=75% )


ניתן להבחין כי ל- EUR/USD ו ל-USD/CHF היה מתאם שלילי כמעט מושלם של 98.7 (=0.98-) במהלך חודש מרץ 08. משמעות הדבר היא כי ב- 98% מהזמן , כאשר ה- EUR/USD התחזק, ה USD/CHF נחלש ולהפך. מנגד ניתן לזהות כי ל GBP/CHF ו ל GBP/JPY ישנו מתאם חיובי גבוהה של 95.1 לאותה תקופה - משמעות הדבר, כי במהלך 95.1% מהזמן שני הצמדים התחזקו או נחלשו במקביל. שינויים בקורלציה אינם מתרחשים "בין לילה", ועל כן ניתן לנצל לטובתנו, כפי שנלמד בהמשך.


קורלציה משתנה

הקורלציה שבין המטבעות משתנה ממגוון סיבות אשר בעיקרן פנדומטליות. סיבות אלו משפיעות באופן ישיר על "האטרקטיביות" של אותו מטבע בפני קהל המשקיעים העולמי.
קשרים אשר היו חזקים בעבר, לא בהכרח יהיו חזקים בעתיד. ועל כן תמיד נעדיף לבחון את הקורלציה של המטבעות במהלך תקופה של חצי-שנה אחורנית, תוך הסתכלות על השינויים אשר התרחשו במהלך תקופת המסחר של החודש האחרון.

טבלה 2 – מציגה את נתוני הקורלציה נכון לדצמבר 2007 (שנה אחורה)


קחו לדוגמה את USD/CAD ואת NZD/USD. עם מתאם קורלציה של (0.94-) שנתי, מתאם שלילי מאוד , בעוד שאם נסתכל על התקופה של חודש דצמבר עד חצי שנה אחורה נוכל לראות כי מתאם הקורלציה אכן שלילי אך חלש יותר. הדבר מסמל את השינוי אשר התרחש בקורלציה באופן חריג .

לחשב מתאמים בעצמך
בעבר סוחרים רבים היו מבצעים חישוב ידני בעזרת מחשבון או תוכנת EXEL, אך כיום המידע זמין לכל ברשת. ( אתר מומלץ ביותר לתחום, הינו - www.mataf.net )


שימושים לקורלציה
עכשיו ,כאשר למדנו את היסודות של התחום נוכל לראות כיצד ניתן להפיק מכך תועלת.

גידור - ידע על הקורלציה הקיימת בשוק יכול לעזור לנו לגדר את עצמנו בעזרת שתי פוזיציות המנטרלות זו את זו. לדוגמה, ניתן לראות שהצמדים EUR/USD ו-USD/CHF נעים בכיוונים מנוגדים כ - %100 מהזמן (בקירוב), מכך ניתן להסיק כי החזקת תיק ארוך טווח של השניים, שווה ערך לאי החזקת הפוזיציות כלל. הדבר הינו נכון כיוון שכאשר הצמד - EUR/USD מתחזק ה- USD/CHF נחלש ולהפך, בדיוק כפי שמצביע המתאם.

גיוון - כיוון ש מתאם ה-EUR/USD ו ה-AUD/USD אינו כ- 100% חיובי (בקירוב), נוכל להשתמש בשני הצמדים הללו לצורך גיוון ההשקעה, תוך שמירה על הכיוון העיקרי אותו בחרנו. לדוגמה, על מנת להניב תשואה גדולה יותר מעליה של הדולר, על המשקיע לקנות פוזיציה אחת של EUR/USD ואחת של AUD/USD - במקום שתי פוזיציות של EUR/USD. המתאם הבלתי מושלם בין שני הצמדים מאפשר גיוון רחב ובכך פחות סיכון. נוסף לכך, יש לבנקים המרכזיים של אוסטרליה ושל אירופה מדיניות מוניטאריות שונות, כך שבמקרה של התחזקות הדולר, לדולר האוסטרלי תהיה אולי השפעה נמוכה מזו של האירו, או להפך.

לסיכום
בין אם מחפשים לגוון את תיק ההשקעות, ובין אם רוצים למצוא צמדים אלטרנטיביים, מאוד חשוב להכיר אה הקורלציה בין הצמדים השונים ואת התנודות המגמתיות שלהם. זהו מידע רב עוצמה לכל משקיע מקצועי המחזיק יותר מצמד מטבעות אחד בתיק ההשקעות שלו. ידע מסוג זה יכול לעזור למשקיעים לגוון, לגדר ואף להכפיל רווחים.


לקוח מאתר: Stratgybank.co.il

מעוניין לפתח אסטרטגיה אוטומטית? לחץ כאן

מעוניין ללמוד לפתח אסטרטגיות אוטומטיות? לחץ כאן


מהי אסטרטגיה אוטומטי?

מסחר במט"ח

סיסטם סלקטור

 
מוצרים חדשים
נבנה ע"י בניית אתרים