שוק המט"ח האמיתי


הבנת שוק המט"ח האמיתי

מאת: עידן גליל - סוחר נוסטרו בבית השקעות בלונדון

שבירת המיתוסים הנפוצים של שוק המט"ח
סוחרים רבים אינם מבינים כיצד באמת עובד שוק המט"ח ומה קורה מאחורי הקלעים במערכות בין בנקאיות. רבים התרגלו לציטוט קבוע בין הביקוש להיצע, רבים התרגלו לביצוע של סטופלוס בנקודה בכל מצב שוק, רבים לא מבינים שמרבית הגרפים במערכות הביצוע מציגים את שערי ההיצע בלבד (BID), דבר הגורם לבלבול גדול אצל סוחרים. אני כותב את המאמר הזה כדי לנסות לשים לזה סוף!


מערכות גרפים
במרבית הברוקרים (Retail Brokers), הגרפים שמוצגים במערכות המסחר השונות מציגים את הגרף לפי מחיר ההיצע (BID) בלבד. לפני שבועיים הגיע אליי לקוח חדש שסוחר בשוק כבר למעלה משנתיים ופתח חשבון אצל אחד הברוקרים. הלקוח הינו סוחר יומי אשר פותח לא מעט עסקאות בכל יום מסחר. באחד הימים, הלקוח פתח עסקת SELL בצמד יורו-דולר ע"פ גרף 5 דקות. כעבור חצי שעה נסגרה לו העסקה בסטופלוס. הלקוח התקשר אליי בזעם וטען שהגרף לא הגיע למחיר הסטופלוס אלא ל-2 פיפס מתחת. שער הסטופלוס היה 1.4766 והשער הגבוה ביותר שאליו הגיע הגרף באותה עת היה 1.4764.

בחור שסוחר שנתיים בשוק המט"ח בצורה אגרסיבית כסוחר יומי הפתיע אותי מאוד שהוא אינו מודע לצורה שבו שוק המט"ח פועל. הרגעתי אותו מייד והסברתי לו ששאלתו מאוד מפתיעה אותי ומייד ניגשתי להסבר:

כאשר פותחים הוראת מכירה SELL בצמד כלשהו, אנחנו נכנסים לעסקה לפי מחיר ההיצע BID ויוצאים לפי מחיר הביקוש ASK. ההיפך הוא הנכון כאשר מדובר בהוראת קנייה BUY.

לדוגמה, פתחתי הוראת מכירה עתידית בצמד יורו/דולר בשער 1.4800 עם SL בשער 1.4850.
כאשר המחיר על הגרף יגיע ל-1.4800 הפקודה תיכנס לתוקף והעסקה תתבצע. מאותו רגע והילך המחיר של העסקה נע לפי מחירי הביקוש (ASK). המרווח בצמד יורו/דולר הינו 2 פיפס.
העסקה לא מתקדמת כצפוי והמחיר מתחיל לנוע נגדי לכיוון מעלה.
כאשר המחיר שעל הגרף יגיע לשער 1.4848 העסקה שלי תיסגר בסטופלוס.
מדוע? המחיר שעל הגרף שמשקף את מחיר ההיצע בלבד הגיע לשער 1.4848 אך שער הביקוש באותו הזמן עמד על 1.4850 (שער הסטופלוס שלי), ולכן העסקה שלי ניסגרה.

                                               stoploss_fxchart.jpg

המקרה שהסברתי בדוגמה נכון למצב שוק נורמאלי. מה קורה במצבים של שוק מהיר?
על מנת להסביר את השינויים שעוברים על השוק בזמני שוק מהיר, נסביר תחילה מהו בכלל מצב של שוק מהיר.FAST MARKET – שוק מהיר
מצב של שוק מהיר הוא בעצם מצב שבו המחירים זזים בתנודתיות גבוהה מהרגיל כאשר השוק מוצף בביקושים והיצעים. בעקבות מהירות שינוי המחיר ואיטיות תגובת אישורי הבנקים, המרווחים במערכות המסחר השונות (כולל מרעכות בין בנקאיות ישירות) מתרחבים.

עד כמה יכול המרווח (spread) להתרחב? תיאורטית עד לאין סוף. אף אחד לעולם לא יכול לקבוע היכן יעמדו הביקושים והיכן יעמדו ההיצעים. עקרונית זה מקרה לא הגיוני שלפתע לא יהיו היצעים וביקושים בשוק. התרחבות המרווחים (spread) בתנאי שוק מהיר מתרחבים גם בגלל הצפת השרתים בעשרות אלפי פקודות בו-זמנית. איטיות התגובה של המערכות ושיבושים בקווי האינטרנט גורמים לעיתים קרובות לאי ביצוע של פקודות או לביצוע חלקי של פקודות.

קוראים יקרים, יש לי הפתעה בשבילכם! מסחר בשוק המט"ח הוא אינו משחק מחשב. לא כל פקודה שלכם חייבת להתבצע במחיר שביקשתם ולא חייבים לסגור לכם את העסקה בדיוק בשער הSL שביקשתם או שער ה-TP שביקשתם. המרווחים (spread) בשוק האמיתי אינם תמיד קבועים בכל תנאי שוק. מי שאומר לכם שהמרווח (spread) תמיד קבוע תדעו מייד שמדובר בגוף שגורם למחיר להישאר קבוע על ידי "עיצוב" תנאי השוק האמיתיים. זה לא עובד ככה בשוק האמיתי! השוק האמיתי דומה לשווקי המניות. אם סחרתם פעם במניות בטוח שנתקלתם פעם אחת לפחות בעסקה שלא כל הכמות שביקשתם לקנות נתפסה ורק חלק בוצע. למצב כזה קוראים ביצוע חלקי. אם הכנסתם פקודה עתידית לקניית מניה בשער מסויים, אין גוף בעולם שיכול להתחייב לכם שהפקודה שלכם תתבצע בכל תנאי שוק ושמישהו יסכים למכור לכם את הכמות שביקשתם במחיר שביקשתם. בדיוק כך הדבר בשוק המט"ח מלבד העובדה שזהו שוק נזיל יותר ומצב שכזה הוא נדיר יחסית.

תנאי שוק מהיר מתרחשים בעת פרסום נתונים כלכליים חשובים או בעת נאום חשוב של דמות מרכזית. תנאי שוק מהיר יכולים להיוותר גם על ידי אירועים לא צפויים כגון פיגוע טרור המוני, אירוע טבע קיצוני, התפטרות של דמות בכירה בממשלה באופן מפתיע או בעת פיצוץ של צינור נפט ראשי בניגריה. ישנם לא מעט סיבות שעלולות לגרום לתנאי שוק מהיר.

אלו בעיות עלולות לקרות לי בעת מסחר בתנאי שוק מהיר?

1. אי ביצוע או ביצוע חלקי של פקודה.
2. ציטוט מחדש (re quote)
3. המרווחים מתרחבים (פי 3-5 מהרגיל בממוצע).
4. עלולה להיתפס לכם פקודת SL או לחילופין TP שרחוקים מאוד מהשער בעקבות התרחבות המרווחים.

איך נמנעים מבעיות של שוק מהיר?

1. לא סוחרים בזמני חדשות ופרסום נאומים חשובים.
2. סוגרים פוזיציות מורווחות לפני פרסום נתונים.
3. מי שסוחר בזמן נתונים ומתלונן שהפסיד כסף – מגיע לו שיפסיד. מצב שוק מהיר שווה ערך להימור.

תנודתיות לפני ואחרי פרסום נתון כזה כלכלי חושב לוקחת בממוצע דקות בודדות. אם אינך מעוניין להינזק כתוצאה מתנודתיות גבוהה, עליך להתרחק מהמסחר כשתי דקות לפני פרסום הנתון וחמש עד עשר דקות לאחר הפרסום.

מה קורה אם יש לי פוזיציה לטווח ארוך שהכנסתי לפני חודש? במצב כזה, הדבר הטוב ביותר הוא לבדוק שמחיר הסטופלוס רחוק בלפחות 100 פיפס (לדוגמה ביורו/דולר) מהמחיר טרם פרסום הנתון. אם בכל זאת נתפסתי בסטופלוס סימן שהייתי בכיוון הלא נכון. כמובן שיש לשנות את המרחק בהתאמה לפי הצמד שעליו אתם סוחרים והמרווח שלו.
אם אתם מאמינים ביעד שלכם לטווח ארוך ולא משנה מה יקרה בדרך גם אם תתהפך המגמה נגדכם ותשאיר אתכם הרחק מאחור, עדיף שלא תציבו סטופלוס. זה אומנם בניגוד מוחלט לכל מה שאי פעם יגידו לכם מרצים או סוחרים רבים, אך במצב כזה אין לכם הרבה ברירות.SLLIPAGE – החלקה

שימוש במכשיר ה"החלקה" מאפשר לכם להוסיף טווח ביטחון לביצוע הפקודה שלכם. כאשר אנחנו מבקשים לבצע פקודה במחיר מסויים אנו בעצם מבקשים לבצע פקודה במחיר/שער מדוייק ובכמות מדוייקת. אם כל הפרמטרים אינם מתאימים לקונה/מוכר בשוק אז הפקודה לא תתבצע. בשוק המניות פקודה כזו נקראת AON (ALL OR NONE) הכל או כלום. מכשיר ההחלקה מאפשר לי להסויף טווח ביטחון שבו אני מסכים לחפש מישהו שיתאים לדרישות שלי במרחק של X פיפסים מהמחיר שביקשתי.

לדוגמה, אני מעוניין לקנות 20 מיליון יורו מול הדולר בשער 1.4800. אפשרתי מנגנון החלקה של עד 2 נקודות (ז"א עד 1.4802). אם המחיר הגיע לשער 1.4800 ולא היה מוכר בכמות של 20 מיליון אזי הוא מנסה לקנות לי בשער 1.4801 והלאה עד שהוא מצליח ובתוך הטווח שציינתי. כאשר אנו מציבים פקודת סטופלוס בשוק הבין בנקאי אנו בעצם מציבים פקודת At Best. משמעות הדבר שהיא שהברוקר או הבנק יוציאו אותי במחיר הטוב ביותר שהם הצליחו במידה והפקודה לא ניתפסה בשער שביקשתי. מצבים שכאלו אופייניים בעיקר בעת גאפים ופרסום אינדיקטורים כלכליים חשובים.

hotspot_ecn_book.png

עיכובים בביצוע ואי-ביצוע עסקאות (דחייה של עסקה)
 
למרות שעושי שוק למיניהם למדו לנצל טוב מאוד את העובדה שישנם עיכובים באישורים של עסקאות וישנם מצבים שהמחיר שאני רואה ומעוניין לבצע בו עיסקה בורח ממני בזמן שלוקח לפקודה להתבצע במערכות הבנקאיות, אכן קיימים כאלו מצבים באמת!

עיכובים שכאלו מתרחשים בעת פרסום אינדיקטורים כלכליים (ותנאי שוק מהיר), בעת בעיות בקו האינטרנט שלכם או אצל ספק האינטרנט שלכם או בעת הצפה של שרתי הברוקר/בנק. מידע שמגיע באיחור של עשירית השניה עלול להידחות. במצבים אלו מומלץ להשתמש במנגנון ההחלקה (Slippage).

אם חשבתם שבמערכות בין-בנקאיות הכל מושלם אז אתם טועים. גם במערכת בין בנקאיות ניתן לקבל הודעת "ציטוט מחדש" (re quote), גם במערכות בנקאיות ניתן לקבל דחייה על עסקה או ביצוע חלקי של הוראה. מערכות בין בנקאיות הן לא גן עדן ששם הכל עובד חלק. המסחר בשוק המט"ח פועל מאחורי הקלעים בצורה דומה מאוד לשווקי המניות - מסחר בבורסה. שוק המטח אומנם נזיל יותר משוק המניות אבל בסופו של דבר הוא לא אין סופי והוא לא נזיל בכל שעות היממה באותה רמת נזילות. התרמית הנוראה ביותר של עושי שוק היא בעיקר זה שהיא הציגה לסוחרים שוק שאינו אמיתי והכל בו אפשרי לצד המשחקים שלהם. סטופלוס מובטח בנקודה, מינופים גבוהים ועוד הם רק חלק מאותה תמונה שאינה קיימת מאחורי הקלעים. היכן הבעיה? סוחרים פרטיים התרגלו לעבוד בצורה הזו ואינם מבינים שיתרונות אלו הם הסיבה שהם מגיעים לעבוד מול אותם ברוקרים. עושי השוק מנצלים זאת לטובתם כשהם בעצם לא מציגים את כל האינטרסים המנוגדים שלהם אל מול הלקוח.

ברוקר מושלם לא קיים. לא בשוק המוסדי ולא בשוק הפרטי (כנ"ל בכל סוגי המכשירים הפיננסים). לכל ברוקר יש חיסרון כלשהו. סוחר טוב צריך להיות גמיש בעבודתו ולהבין כיצד השוק הזה באמת פועל כדי למנוע טעויות במהלך המסחר. סוחר טוב צריך לבחור ברוקר הגון ומפוקח שמתאים לתנאי המסחר שלו. סוחר טוב צריך להיות גמיש בבחירת הברוקר ולדעת את היתרונות אל מול החסרונות.


נזילות חלשה בסופי שבוע, חגים ושעות לא-פעילות

בשעות פתיחת שוק המט"ח בערב יום ראשון, המרווחים עלולים להיות רחבים מהרגיל עד לזמן שבו יתחילו לפעול כל חדרי העסקאות של הבנקים בעולם באזור 02:00 בבוקר (לילה) יום שני.
התרחבות המרווחים בכל הצמדים מתרחשת בעקבות חוסר נזילות. אין מספיק נזילות בשעות אלו ולכן היחידים שמוכנים לצוטט בשעות אלו נמצאים רחוק זה מזה. מקרים אלו קורים גם בזמני חגים ושעות ביום שאינן פעילות.

אם השארתם פקודה לסופ"ש עליכם לקחת בחשבון שהמסחר ביום ראשון בערב ובוקר יום שני עלול להיפתח בשינוי קיצוני או בגאפ. המרווחים בשעות אלו מתרחבים והעסקאות שלכם עלולות להיות בסכנה במידה והצבתם סטופלוס לעסקאות.

                           currenex_depth.jpg

גאפים

במצבים של קפיצה במחיר, גאפים במחיר (אזורים בגרף שלא היו בהם עסקאות), ברוקרים הפועלים ללא דסק מסחר ומגבים כל עיסקה מול הבנקים הגדולים, אינם יכולים להתחייב על ביצועים. במקרה של עסקה של לקוח והסטופלוס הוצב במקום שבו היה גאפ, הברוקר ינסה להוציא את הלקוח מהעסקה במחיר הטוב ביותר שהתאפשר לו.הבדלים בין גרפים של ברוקרים שונים ומערכות שונות

שוק המט"ח הינו מסחר בין-בנקאי (OTC מעבר לדלפק) שמתרחש במערכות הנזילות בחדרי העסקאות של הבנקים הגדולים בעולם. לא קיים מחיר אחד שהוא המחיר הנכון ואין אפשרות לפרסם שער של כל עסקה ועסקה שהייתה בשוק מהסיבה שאין לנו מקום שמרכז את כלל העסקאות במקום אחד. בשונה מבורסה שמרכזת את כלל העסקאות אצלה בבית והיא היחידה שמוציאה פרסום של שער כלשהו, בשוק המט"ח מתרחשות עסקאות במקומות שונים בעולם ובשערים שונים מבלי שהם יודעים זה על זה. שערי המט"ח שונים זה מזה במספר נקודות בודדות בלבד אך הם עדיין שונים. אין התחייבות של כל הברוקרים וספקי המידע להציג תמיד את אותם נתונים בדיוק. מאפיין זה של שוק המט"ח פותח דלת לעושי שוק לנצל לרעה את העובדה שלא ניתן לקבוע אם שער כזה או אחר היה או לא היה. כל ברוקר מסוגל שיהיה לו מחיר משלו. במידה והלקוח רואה שהשערים אינם דומים לשערים אצל ברוקרים אחרים ביותר מכמה פעמים בודדות, עליו לבחור לעזוב את אותו ברוקר לטובת ברוקר אחר. תיאורטית, מאפיין זה הינו עובדה קיימת בשוק המט"ח וכל ברוקר זכותו להציג את השערים שהוא מקבל מספקי הנזילות שלו. במידה וברוקר בוחר להציג שערים שאינם התקבלו מספקי הנזילות, ללקוח יש את הבחירה לעזוב את אותו ברוקר.

ישנן מערכות מסחר שמציגות את הגרף לפי מחיר ההיצע BID וישנן מערכות שמציגות את הגרף לפי המחיר הממוצע שמופיע אצלהם כמו לדוגמה מערכת eSignal. ישנן ספקים שבוחרים להציג את המחיר הממוצע בצורה מעורבת,  לפעמים שערי היצע ולפעמים שערי ביקוש. את המחיר הגבוה מציגים לפי מחיר הביקוש ואת מחיר ההיצע לפי מחיר ההיצע. לכן, קשה מאוד להשוות גרפים של ברוקרים וספקי מידע שונים כי הגרפים מבוססים של מחירים ששונים זה מזה.

 
מוצרים חדשים
נבנה ע"י בניית אתרים