מסחר במט"ח - שעות המסחר

שעות המסחר במט"ח
מאת ליאור פינקלר

אחד הדברים החשובים ביותר במסחר במט"ח הוא לדעת מתי לסחור בשוק. בתחילת דרכי בשוק המט"ח נהגתי לפתוח פוזיציות שונות בצמד יורו/דולר בסביבות השעה השעה 18:00 כשהייתי חוזר מהעבודה. יום-יום, במשך מספר חודשים, מצאתי את עצמי בוהה מול המסך עד השעה 02:00 בלילה במטרה להתחיל לראות "אקשן" בפוזיציה שפתחתי בשעה 18:00. לקחו לי מספר חודשים להבין שהשעות הללו הן בד"כ שעות "יבשות" ללא אקשן וללא מחזורים. אם היה ניתן לראות במט"ח מחזורים, היינו רואים שבין השעות 18:00 עד 03:00 בלילה חלה ירידה משמעותית. בתור סוחר בתחילת דרכו, הייתי סבור שהמסחר במט"ח מתקיים 24 שעות ביממה באותה מתכונת ובאותם מחזורים. אם מישהו היה מסביר לי את העניין השעות בתקופה שהתחלתי לסחור אני מאמין שזה היה חוסך לי כמה אלפי דולרים בחשבון. לא רק שהמסחר ללא אקשן אלא גם הניתוחים שביצעתי היו מוטעים מהסיבה שהם היו מבוססים על מחזורים נמוכים מאוד. זה היה כמו לבחור מניה ממדד היתר (תל אביב) ולנסות לנתח אותה בצורה טכנית -  אחר כך לסחור על פי הניתוח שביצענו.

גם השוק שלעולם אינו ישן צריך לנוח לפעמים...
אז נכון, שוק המט"ח פתוח 24 שעות ביממה וברציפות במשך 5 ימים בשבוע, אך זה לא אומר שהשוק פעיל באותה רמה במשך כל שעות היממה. סוחרי מט"ח יכולים לעשות כסף כשהשוק עולה ויכולים לעשות כסף כשהשוק יורד, אך זה הרבה יותר קשה כשהשוק כמעט ולא זז. המאמר הזה יעזור לנו להחליט מתי הן השעות הטובות ביותר למסחר בצמדים שאנו סוחרים.

חלוקת המסחר
      שעות המסחר / מט"ח / שוק ההון / בורסה

המסחר במט"ח מתחלק לשלושה אזורי זמן שונים בעולם, ממזרח אסיה ועד ארה"ב.
המסחר בטוקיו נפתח בשעה 02:00 (שעון ישראל) ונסגר בשעה 11:00. המסחר בלונדון נפתח בשעה 10:00 ונסגר בשעה 19:00, והמסחר בארה"ב נפתח בשעה 15:00 ונסגר בשעה 00:00. המסחר במט"ח נפתח ביום ראשון בסביבות השעה 22:00 (שעון ישראל) בצד המזרחי של כדור הארץ ומסתיים ביום שישי בשעה 23:00.

בתרשים הבא, ניתן לראות פריסת השעות בצורה מדוייקת יותר:
               market_hours.jpg

ניתן לראות, שיש מפגש של שני אזורי זמן בכל סגירת סשיין. לדוגמה, בין פתיחת המסחר בניו יורק וסגירת המסחר בלונדון יש טווח זמן ארוך של מספר שעות בו "נפגשים" שני אזורי הזמן החשובים בעולם. אלו הן השעות הפעילות ביותר במסחר. מן הסתם, כאשר שני שווקים פעילים באותו זמן יהיה לנו מחזור גדול יותר ולכן נראה תנודתיות גדולה יותר.

הסשיין האירופאי (לונדון בתרשים) הוא הפעיל ביותר. מחקרים מראים שהתנודתיות הגבוהה ביותר נמצאת בזמן הסיישן האירופאי.
                                       sessions.jpg

DST (Daylight Savings Time)
שעון קיץ הוא שינוי בשעה הרשמית המקומית שלך למשך תקופה מסויימת בשנה. תאריך השינוי נקבע לפי מיקומים שונים בעולם. השינוי בשעון הוא שעה אחת קדימה או שעה אחת אחורה. לדוגמה, בזמנים בהם שעון ישראל השתנה לשעון קיץ ובארה"ב עדיין לא עברו לשעון קיץ, יש להוריד שעה אחת אחורה כאשר מצפים לפרסום נתונים כלכליים או לפתיחת/סגירת המסחר. יש לשים לב ולבדוק היכן נוהגים להשתמש בשעון קיץ ומתי בכדי למנוע טעויות במסחר.

לפניכם מפה של המדינות המנהיגות שעון קיץ (בכחול):
       dst.png

הימים הטובים למסחר
ישנם ימים מסויימים בשבוע המסחר המראים על תנודתיות גבוהה יותר משאר הימים. שלישי ורביעי הם הימים הפעילים ביותר. מחקרים מראים שהתנודות הממוצעות שנמדדו באותם ימים גבוהות משאר ימי המסחר בשבוע. יום שישי נחשב גם הוא ליום תנודתי במיוחד עד השעה 17:00 (שעון ישראל).

מה גורם לכך שיום מסויים בשבוע יהיה תנודתי יותר מיום אחר? הסיבה העיקרית להבדלים הללו הם נתונים כלכליים חשובים שמתפרסמים בעיקר בימי שלישי ורביעי. בימי שישי, בשעה 14:30 מתפרסמים נתונים חשובים בארה"ב. ביום שישי הראשון של החודש מתפרסם באופן קבוע נתון מספר המועסקים בארה"ב שידוע כנתון התנודתי ביותר בשוק המט"ח.

מתי מומלץ להמנע מלסחור
מומלץ לא לסחור בימי חג (בארץ/בחו"ל). בנקים, בתי השקעות וקרנות לא עובדים ולכן המחזורים יהיו מאוד נמוכים באותו אזור שיש בו חג. חשוב לדעת היכן בדיוק מתקיים החג כדי לדעת מאיזה סשיין להיזהר. לדוגמה, אם יש חוגגים את יום העצמאות בארה"ב אני צריך לדעת שהמסחר מתקיים כרגיל עד פתיחת המסחר בניו יורק. לאחר מכן המסחר יהפוך להיות דליל ללא תנודתיות. דוגמה אחרת, היא חג ההודיה שאותו חוגגים כל הנוצרים ברחבי בעולם והוא אינו מתייחס למקום ספציפי. בימי חג לאומיים יש להמנע מלסחור!

ימי שישי הם בדרך כלל מאוד תנודתיים. הרבה מאוד סוחרים מפסידים את כספם בימי שישי בעקבות התנודתיות הגבוהה. ניתן להבחין בתופעה שחוזרת על עצמה בימי שישי, באזור השעה 17:00, כאשר מסיימים לפרסם את הנתונים הכלכליים בארה"ב והתנודתיות יורדת, אותה מגמה ש"ניצחה" עד השעה 17:00 ממשיכה באותו כיוון עד לסיום המסחר בשעה 23:00 בלילה.

 
מוצרים חדשים
נבנה ע"י בניית אתרים