ייעוץ עסקי לעסק משפחתי – מה צריך לדעת?

גם במשפחות הכי טובות יכולות לצוץ להן מחלוקות על כל מיני נושאים שונים. הסיבה השכיחה ביותר להיווצרות מחלוקות בין בני משפחה קשורה לעסק המשפחתי. אם בתוך המשפחה יש עסק שבו שותפים כל בני המשפחה זה עלול להביא לפיצוצים רבים. עסק משפחתי הוא טוב מכיוון שהוא יכול לאחד ולחבר את בני המשפחה ביחד. אך מספיקה מחלוקת אחת קטנה שתביא את בני המשפחה למצב של פיצוץ אמיתי. ייעוץ עסקי לעסק משפחתי נועד על מנת לגשר על כל המחלוקות שנוצרו להן במעלה הדרך. השאיפה היא להחזיר את בני המשפחה למצב שבו הם ממשיכים לעבוד ביחד ולהרוויח בהתאם.

 

למה שלא תנסו לגשר על הפערים לבד?

 

הדעה הרווחת היא שעל מחלוקות בתוך העסק המשפחתי אפשר לגשר לבד. כל עוד מדובר על מחלוקות קטנות אפשר באמת לנסות לפתור אותן באופן עצמאי. עם זאת בחלק מהמקרים מדובר על מחלוקות גדולות שמביאות איתן קרע עמוק במיוחד. אף אחד מבני המשפחה לא יהיה מספיק ניטרלי כדי לגשר על הפערים בצורה כנה ואמיתית. כל אחד מהצדדים יכול לטעון כי ההחלטה שהתקבלה לא טובה עבורו. ייעוץ עסקי לעסק משפחתי על ידי איש מקצוע חיצוני הוא הנכון ביותר. הסיבה לכך היא שמדובר על גישור שמתבצע בצורה שקופה ואמיתית. כאשר אותו איש מקצוע מגיע מבחוץ על מנת לראות מה קורה בתוך העסק המשפחתי.

 

מדוע חשוב לגשר על הפערים בהקדם?

 

ישנם כאלה שחושבים לעצמם כי הם יכולים לתת למחלוקות השונות לשקוע מתחת לפני השטח. עם זאת חשוב לבצע ייעוץ עסקי לעסק משפחתי בהקדם האפשרי לפני שהדברים מתלהטים. הרי בכל רגע נתון המצב עלול לצאת משליטה, והפגיעה הכי גדולה תהיה במרקם המשפחתי. מה שהיה נכון עד לפני כמה רגעים, לא יהיה נכון מיד לאחר שהמצב כולו יתפוצץ. מעבר לכך העסק המשפחתי עלול להיפגע מכך שמתעוררות מחלוקות שונות. כל אחד מבני המשפחה עשוי לקחת את המושכות לידיים שלו, והפגיעה תהיה במוניטין העסקי. אינכם יכולים להרשות לעצמכם להגיע למצב שבו העסק המשפחתי קורס.

 

האם ייעוץ בעסק משפחתי זהה לעסקים אחרים?

 

ייעוץ עסקי לעסק משפחתי הוא שונה בתכלית מייעוץ עסקי לכל עסק אחר. הסיבה היא שמדובר על עסק שבו כל מי שעובד בו הם בני המשפחה עצמה. היחסים בין בני משפחה הם שונים, לא משנה איך אפשר לצייר את המציאות. כל פגיעה בתוך העסק תשליך גם על הדינמיקה בין האנשים מחוץ לעבודה. המשמעות היא שיש כאן עבודה הרבה יותר עמוקה שצריך לעשות. חלק גדול מהמחלוקות הן מחלוקות שמגיעות מתוך החיים האישיים, ולא בהכרח מתוך העסק עצמו. ייעוץ לעסק משפחתי צריך להיעשות בצורה קצת שונה על מנת שהוא לא יפגע במרקם החיים המשותף.